PARTNER PORTALU
  • BGK

140 mln, żeby lepiej kształcić

  • PAP    12 lipca 2010 - 17:04
140 mln, żeby lepiej kształcić

140 mln zł na wzmocnienie kształcenia zawodowego i skuteczniejsze powiązanie tego szkolnictwa z potrzebami rynku pracy, przeznaczy województwo małopolskie, w ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego.
W poniedziałek w Nowym Targu marszałek województwa małopolskiego, Marek Nawara podpisał pierwszą umowę w tej sprawie na kwotę prawie 12 mln zł, z przedstawicielami instytucji prowadzących szkoły zawodowe na terenach powiatów nowotarskiego, tatrzańskiego, suskiego i gminy Lipnica Wielka.

Projekt w Małopolsce będzie realizowany przez pięć lat, od stycznia 2010 roku do grudnia 2014 roku i obejmie 22 powiaty, 3 gminy i podmioty niepubliczne w Małopolsce. Wsparciem objęte są technika, technika uzupełniające, zasadnicze szkoły zawodowe oraz szkoły policealne dla młodzieży.

- Żeby dobrze wykształcić kogoś, to muszą być dobrze przygotowane pracownie zawodowe dla tego kształcenia, musi być dobra kadra, aby zabezpieczyć potrzeby rynku - powiedział w Nowym Targu, Nawara.

Po wcześniejszych analizach sytuacji na lokalnym rynku pracy, partnerzy porozumienia zdecydowali, na jakie formy kształcenia przeznaczą pieniądze, w prowadzonych przez siebie placówkach.

W ramach projektu Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce, placówki z pow. nowotarskiego otrzymają łącznie ponad 6 mln zł, pow. tatrzańskiego ponad 2 mln zł i pow. suskiego ponad 3 mln zł.

Środki te zostaną przeznaczone na specjalistyczne kursy i szkolenia jak np. zajęcia warsztatowe z rzeźby i tradycyjnego snycerstwa, specjalistyczne kursy programowania robotów i sterowników mikroprocesorowych, grafiki komputerowej, montażu filmów czy kurs zarządzania dokumentacją. Planowane są także kurs operatora wózka widłowego i koparko-ładowarki, kurs florystyczny, kurs gastronomiczny, barmański a także kurs animatora czasu wolnego.

- Wzbogacanie uczniów szkół zawodowych w dodatkowe umiejętności pozwoli w znalezieniu miejsca na miejscowym rynku pracy - powiedział członek zarządu powiatu nowotarskiego, Bogusław Waksmundzki.

Małopolski projekt Modernizacja kształcenia zawodowego jest największym i jednym z pierwszych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.