PARTNER PORTALU
  • BGK

150 mln zł na bio- i nanotechnologię

  • PAP    29 października 2010 - 18:04
150 mln zł na bio- i nanotechnologię

Prawie 150 mln zł ma kosztować utworzenie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii. Będzie to jeden z najnowocześniejszych w kraju ośrodków badawczo-rozwojowych.
Połowa pieniędzy na budowę Centrum pochodzić będzie z Unii Europejskiej. W piątek 29 października podpisano w Łodzi umowę przedwstępną pomiędzy łódzkim urzędem marszałkowskim a Politechniką Łódzką. Jak powiedział na spotkaniu z mediami rektor uczelni prof. Stanisław Bielecki celem projektu jest utworzenie nowoczesnego centrum badawczego, w którym badania prowadzić ma 180 naukowców. Kolejnych 500 ma korzystać z laboratoriów na zasadzie współpracy. "Idziemy w XXI wiek, tworzymy Łódź przyszłości" - dodał.

Pierwsze prace związane z budową Centrum mają ruszyć w przyszłym roku. W planach jest wybudowanie budynku z laboratoriami zajmującymi 6 tys. mkw. Inwestycja ma być zakończona najpóźniej w pierwszej połowie 2015 roku. Jak zapewniają władze uczelni, w Centrum badania będą skupiały się przede wszystkim wokół ochrony środowiska, energii i zdrowia. Ma być w nim realizowany cały proces - od badań teoretycznych do badań wdrożeniowych. 

W związku z szybkim postępem w biotechnologii i nanotechnologii programy badawcze będą na bieżąco aktualizowane, a na potrzeby realizacji konkretnych projektów będą tworzone konsorcja badawczo-wdrożeniowe.

Centrum wspomaga Międzynarodowy Komitet Doradczy, któremu przewodniczy prof. Krzysztof Matyjaszewski z Carnegie Mellon University w Pittsburgu. To ceniony na świecie specjalista od polimerów, przed laty wymieniany, jako jeden z kandydatów do Nagrody Nobla. W skład komitetu wchodzą także naukowcy m.in. z Włoch, Wielkiej Brytanii i Belgii.

Nanotechnologia to zestaw technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych (od 0,1 do 100 nanometrów).

Czytaj też:

Otwarto unikatowe laboratorium 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.