PARTNER PORTALU
  • BGK

16 mln dla Uniwersytetu Technologicznego

  • wer/www.wzp.pl/    15 września 2011 - 19:42
16 mln dla Uniwersytetu Technologicznego

Marszałek Olgierd Geblewicz oraz wicemarszałek Andrzej Jakubowski podpisali dziś umowę z rektorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. dr hab. inż. Włodzimierzem Kiernożyckim o dofinansowaniu uczelni w zakresie świadczenia nowych usług proinnowacyjnych.
Podpisana umowa dotyczy dofinansowanie projektu „Dostosowanie budynku Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii do świadczenia nowych usług proinnowacyjnych", realizowanego przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013.

Dofinansowanie ze środków RPO WZ wyniesie ponad 16 045 033,81 zł.

- O dofinansowanie projektu pod nazwą „Dostosowanie budynku Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii do świadczenia nowych usług proinnowacyjnych" staraliśmy się od kilku lat. Tym większa satysfakcja, że dziś udało się te starania sfinalizować - rozpoczął spotkanie rektor Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, prof. Włodzimierz Kiernożycki.

Zaznaczył, że najważniejsze zadanie, jakie stoi dziś przed uczelnią, to oczywiście kształcenie studentów, ale aby by mogło odbywać się na odpowiednim poziomie, uczelnia musi prowadzić badania naukowe.

- Dotychczas przez lata nasze badania były spisywane w poważnych tomach i leżały na półkach. Nie zapominajmy, że nauka jest tyle warta, na ile uda się ją „sprzedać". Zwłaszcza w czasie, gdy wszystkie uczelnie borykają się z niżem demograficznym i jest mniej studentów - a ich liczba będzie spadać co najmniej do 2020 r. - musimy się skoncentrować na nauce i jej wdrażaniu w praktykę, na tworzeniu pomostów pomiędzy nauką a przedsiębiorcami, na transferze i komercjalizacji wiedzy, a w efekcie - budowaniu innowacyjności - wyjaśnił. 

Rektor zapowiedział także, że w nowym centrum znajdzie miejsce wydział zajmujący się problematyką własności intelektualnej, który dbać będzie o ochronę patentową. Ponadto co najmniej tysiąc z 4,5 tys. m. kw. Powierzchni nowego budynku będzie przeznaczone dla Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. ZUT chce w ten sposób zadbać o kariery swoich absolwentów.

- Z punktu widzenia władz województwa jedną z absolutnych bolączek województwa jest słaba innowacyjność naszych przedsiębiorców. Potwierdzają to wszystkie badania. Możemy nad tą sytuacją biadolić, ale możemy też budować przestrzeń pomiędzy przedsiębiorcami i uczelniami. Przecież mamy w regionie potencjał intelektualny, trzeba tylko - i aż - zadbać o transfer wiedzy, a naprawdę trudno to czynić bez Regionalnego Centrum Innowacji Transferu Technologii - mówił marszałek Olgierd Geblewicz (oceń działania marszałka)

- Głęboko wierzę, że w oparciu o takie projekty można budować tzw. złoty trójkąt: partnerstwo biznesu, nauki i samorządu - dodał.

Marszałek zaznaczył też, że na tego typu aktywność istnieje bardzo duże zapotrzebowanie także ze strony inwestorów.

- Dziś naszym atutem nie jest już tania siła robocza - bo tę można pozyskać np. w Chinach. Musimy konkurować zarówno cenami, jak i umiejętnościami. Potencjał zachodniopomorskich szkół wyższych i rzeszy studentów jest przez inwestorów ceniony na równi z ofertą inwestycyjną województwa i ulgami podatkowymi - powiedział Olgierd Geblewicz.

Podkreślił także aspekt rewitalizacyjny tego projektu. - To nie tylko budowa Centrum Innowacji Transferu Technologii, ale także odbudowa zdegradowanej tkanki miasta Szczecina - zaznaczył.

Tuż przed podpisaniem umowy wicemarszałek Andrzej Jakubowski ogłosił, że będzie to już 1100. umowa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

- Całkowita wartość projektów, które są realizowane lub już ukończone na terenie naszego województwa w ramach RPO wynosi 4,6 mld zł, z czego dofinansowanie unijne opiewa na 2 mld 600 tys. zł. To jest skala zmian, jakie daje RPO w regionie - podsumował Andrzej Jakubowski.

W ramach projektu przeprowadzona zostanie przebudowa i rozbudowa istniejącego budynku przemysłowego ze zmianą sposobu użytkowania na budynek biurowy Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii przy ul. Jagiellońskiej 20-21 w Szczecinie.

Jest to obiekt całkowicie zdekapitalizowany, poprodukcyjny i wymaga szeregu poważnych prac modernizacyjno - adaptacyjnych dla potrzeb uczelni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.