PARTNER PORTALU
  • BGK

16 śląskich szkół wzięło udział w Eurodyktandzie

  • PAP    28 listopada 2013 - 20:00
16 śląskich szkół wzięło udział w Eurodyktandzie

Natalia Łomnicka z V Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach zdobyła główną nagrodę w piątej edycji Eurodyktanda. Tekst pisało w Katowicach ponad 150 uczniów z 16 szkół województwa śląskiego - poinformowało w czwartek biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego.
Celem konkursu jest m.in. zapoznanie młodzieży z tematyką Europejskiego Funduszu Społecznego oraz propagowanie wśród młodzieży reguł poprawnej pisowni języka ojczystego.

Inspiracją do tekstu tegorocznej edycji pt. "Hej kolęda, kolęda!" jest konkurs muzyczny EFS - Eurokolędowanie. Wydarzenie jest skierowane do realizatorów i uczestników projektów z województwa śląskiego, którzy otrzymali dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Czytaj też: Urzędnik z Kędzierzyna mistrzem języka polskiego

W tekście dyktanda przygotowanego przez Katedrę Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, jak co roku nie zabrakło pułapek językowych: "bum cyk-cyk", "zahurkotało", "chłopek-roztropek", "pseudowirtuoz". "Samosiebiechwalenie, niechby i zasadne, z rzadka jest chwalebne" - to fragment dyktanda.

Nagrodę główną, czyli wyjazd studyjny do Brukseli, ufundował patron honorowy konkursu prof. Jerzy Buzek.

Eurodyktando zorganizował Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego przy współpracy z Katedrą Dydaktyki Języka i Literatury Polskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Konkurs jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.