PARTNER PORTALU
  • BGK

2,5 mln zł da Kalisz na koła zębate

  • PAP    12 marca 2012 - 09:50

2,5 mln zł przeznaczy samorząd Kalisza na budowę Centrum Doskonałości Kół Zębatych – zdecydowali radni. Inwestorem jest miejscowa Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa.
Centrum będzie jednostką naukowo-badawczą dla PWSZ, służącą przemysłowi lotniczemu, skupionemu w Kaliskim Klastrze Lotniczym. „To jest niezwykle ważne przedsięwzięcie, nie tylko dla regionu” – uważa wicemarszałek województwa Leszek Wojtasiak.

„To potężny trzypoziomowy obiekt, w którym znajdować się będzie kilkanaście specjalistycznych laboratoriów i pięć sal wykładowych. Kalisz będzie miał najlepsze w Europie centrum badań, które zostanie wyposażone w unikalną aparaturę” – twierdzi rektor uczelni prof. Jan Chajda.

Budowa i wyposażenie obiektu pochłonie 25 mln zł, z których 75 proc. sfinansuje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz budżet państwa. Jak poinformował wiceprezydent miasta (zabierz głos/oceń prezydenta) Dariusz Grodziński, pozostałe pieniądze wyłoży uczelnia.

„Inwestycja powinna zostać zakończona do 2015 r., ale może to nastąpić wcześniej. Jest to unikalny na skalę kraju i Europy projekt – to najważniejsza w obecnej dekadzie inwestycja w mieście” – powiedział wiceprezydent.

Zgodnie z projektem architektonicznym, powierzchnia Centrum wyniesie ponad 2000 m. kw., a kubatura ponad 11 tys. m. sześc.

W budynku zostanie usytuowane laboratorium techniczne z warunkami do pracy badawczej, pokoje do pracy, sala seminaryjna oraz pomieszczenia zaplecza technicznego i część dydaktyczno-szkoleniowa.

Największą firmą lotniczą w Kaliszu jest kanadyjski Pratt & Whitney. Oprócz niego, produkcję lotniczą w tym mieście prowadzą WSK PZL, Vac Areo, Meyer Tool. W najbliższym czasie produkcję uruchomi też amerykańska firma Hamilton, a Meyer Tool chce rozszerzyć działalność poprzez transfer najnowszej technologii z USA.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.