PARTNER PORTALU
 • BGK

2,5 tys. polskich nauczycieli wyjechało uczyć na Wschód

 • PAP    23 czerwca 2014 - 14:05
2,5 tys. polskich nauczycieli wyjechało uczyć na Wschód

- W latach 1989-2014 ponad 2,5 tys. polskich nauczycieli wyjechało na Wschód uczyć w 14 krajach polonijne dzieci. Co roku z prowadzonych przez nich zajęć korzysta około 9 tys. osób - przypomniano w Warszawie na konferencji poświęconej ich pracy.
"Chcę bardzo serdecznie podziękować państwu za ogromny trud, za pracę, którą wykonujecie na co dzień, nie tylko ucząc języka polskiego, ale także mobilizując środowiska polonijne, organizując ich pracę. Praca nauczyciela polskiego za granicą (...) to misja realizowana 24 godziny na dobę. Oczekiwania stawiane wobec was są ogromne, chodzi nie tylko o naukę polskiego, ale o przywiezienie z sobą polskości i jej krzewienie" - mówiła do uczestników konferencji wiceminister spraw zagranicznych Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Z kolei minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska zaznaczyła, że język polski jest najważniejszym nośnikiem tego wszystkiego co z polskością jest związane: umożliwia kontakt z Polską, powrót do Polski, podjęcie studiów w Polsce, osiedlenie się na stałe. Wiele osób, które przeszło taką drogę, występuje o nadanie polskiego obywatelstwa - zaznaczył dyrektor biura obywatelstw i prawa łaski Kancelarii Prezydenta Andrzej Janota.

Czytaj też: Nauczyciele nie chcą się przekwalifikowywać

"Jesteśmy na Wschodzie nie tylko nauczycielami języka wśród Polonii, jesteśmy też propagatorami polskości. Przybliżamy nasz język i kulturę, osiągnięcia w środowisku miejscowym. Wielu moich uczniów Kazachów zdecydowało się na studia w Polsce" - powiedziała dziennikarzom nauczycielka języka polskiego Maria Książek-Zamlewska, która przez ostatni rok uczyła w Drohobyczu; wcześniej pracowała w Kazachstanie w Pawłodarze i w Ałma-Acie. Jesienią znów tam wraca - wyjeżdża do Astany. "Zostawiłam serce w Kazachstanie" - tak tłumaczy swoją decyzję.

Wspomaganie nauczania języka polskiego na Wschodzie rozpoczęło się w 1989 r. Nauczyciele pracują za granicą od 1 września do zakończenia roku szkolnego, tj. do końca maja lub początku czerwca. Zadaniem ich jest nauczanie języka i historii Polski, zaznajamianie z tradycją i kulturą współczesną oraz promocja języka i kultury polskiej wśród innych narodowości w danym kraju.

Pierwszą, pionierską grupę 19 polskich nauczycieli Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało w roku szkolnym 1989/1990 na Łotwę i do Kazachstanu. Rok później zwiększono liczbę nauczycieli kierowanych na Łotwę i do Kazachstanu, skierowano pierwszych nauczycieli do Rosji, na Ukrainę oraz do Rumunii na Bukowinę.

W kolejnych latach jeszcze bardziej zwiększyła się liczba polskich nauczycieli pracujących na Wschodzie oraz wzrosła liczba krajów, do których wyjeżdżali. Najwięcej nauczycieli skierowanych do pracy z Polonią - 154 osoby - było w roku szkolnym 2002/2003.

W roku szkolnym 1991/1992 kierowanie nauczycieli do pracy za granicą rozpoczął Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, następnie w 2010 r. zadanie to przejął Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

"Nauczycielom ubiegającym się o skierowanie stawiane są bardzo wysokie wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego, stopnia awansu i oceny pracy zawodowej. Muszą charakteryzować się nie tylko wysokimi umiejętnościami merytorycznymi, lecz również niezwykle dobrze ugruntowanymi kompetencjami społecznymi i międzykulturowymi" - zaznaczyła dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą Anna Atłas.

Nauczyciele, którzy zgłaszają chęć wyjazdu, przechodzą kilkuetapowe postępowanie rekrutacyjne, w którym sprawdzane są ich predyspozycje.

Muszą mieć kwalifikacje wymagane w Polsce do zajmowania stanowiska nauczyciela przedmiotu, którego będą uczyć za granicą, oraz znać język danego kraju, do którego wyjeżdżają lub inny język obcy, powszechnie w tym kraju używany.

W mijającym roku szkolnym 2013/2014 do pracy za granicą skierowanych było 81 nauczycieli. 34 pracowało na Ukrainie, 12 - w Kazachstanie, 8 - na Łotwie, 7 - w Rosji, 5 - w Mołdawii, 4 - w Rumunii, 4 - na Białorusi, po jednym w Argentynie, w Armenii, w Gruzji, Kirgistanie, na Litwie, w Uzbekistanie i w Turcji. Prowadzili oni zajęcia dla blisko 9 tys. osób.

Co roku część uczniów przygotowanych przez nauczycieli z Polski podejmuje studia w Polsce. W roku akademickim 2012/2013 na studia dostały się 293 takie osoby. 149 z nich pochodzi z Ukrainy, 52 - z Białorusi, 35 - z Kazachstanu, 11 - z Uzbekistanu, 11 - z Łotwy, 11 z Mołdawii, 10 - z Litwy, 7 - z Rosji, 3 - z Gruzji, 2 - z Armenii, po jednej z Kirgistanu i z Armenii.

Patronat nad konferencją "25 lat nauczania języka polskiego i jego wpływ na proces podtrzymywania więzi Polonii z Krajem" objęli: prezydent Bronisław Komorowski, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.