PARTNER PORTALU
  • BGK

214 placówek w Programie Rozwoju Bibliotek

  • PAP    9 listopada 2010 - 18:38
214 placówek w Programie Rozwoju Bibliotek

214 bibliotek z Małopolski uczestniczyło w pierwszej odsłonie Programu Rozwoju Bibliotek. Dzięki niemu do słabo wyposażonych placówek trafiły komputery, drukarki, projektory i aparaty cyfrowe.
Program jest adresowany do gmin wiejskich i miejscowości do 20 tys. mieszkańców. "Z badań, które przeprowadzaliśmy wynika, że tam jest największa potrzeba w wyrównywaniu szans w dostępie do nowoczesnych technologii" - mówił we wtorek 9 listopada Rafał Kramza z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która realizuje pięcioletni Program Rozwoju Bibliotek. 

Program ten jest finansowany z grantu, jaki Fundacja Billa i Melindy Gates przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

"Sprzęt, który dostały biblioteki służy czytelnikom, a nie pracownikom placówek" - podkreślił Kramza.

Bibliotekarze mogli skorzystać ze szkoleń m.in. z e-administracji, multimediów czy usług dla seniorów.

"Dzięki temu programowi wydłużyliśmy czas pracy placówek, zmieniło się nastawienie władz gminy. Ale największą naszą korzyścią jest stworzenie super zespołu animatorów kultury rozpoznawalnych w środowisku, którzy potrafią nie tylko wypożyczyć książkę, ale przygotować dla czytelników szerszą, a co ważne bezpłatną ofertę" - mówiła dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach, Krystyna Kusak.

Jak podkreśliła dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu Maria Sosin dostać się do programu nie jest łatwo, bo jednym z wymogów jest poprawa warunków lokalowych placówek. "Filie musiały przejść remonty i to się nam udało" - powiedziała Sosin. Jedna z filii jest teraz niemal dwukrotnie większa niż przedtem. "Gdyby nie ten program cztery nasze filie jeszcze długo czekałyby na taki sprzęt, jaki dostały" - dodała.

"Bibliotekarz staje się teraz kimś kto pomaga - uczniom, studentom, ale też dorosłym, którzy szukają pretekstu do wyjścia z domu, uczestniczą w dyskusyjnych klubach książkowych, chcą skorzystać z internetu, porozumieć się z rodziną za granicą. Organizujemy też wyjazdy do teatrów czy muzeów" - mówiła Sosin.

Biblioteki w Małopolsce dostały: 174 komputery z monitorami i oprogramowaniem, 160 urządzeń wielofunkcyjnych, 23 drukarki umożliwiające druk w formacie A3 i 13 projektorów multimedialnych, a do każdej trafił cyfrowy aparat fotograficzny.

W całej Polsce w pierwszej rundzie Programu Rozwoju Bibliotek uczestniczyło 1865 bibliotek, do których dostarczono ponad 1,4 tys. komputerów, blisko 1,3 tys. urządzeń wielofunkcyjnych i ponad 240 drukarek. Nabór do drugiej rundy Programu Rozwoju Bibliotek ma się rozpocząć 31 stycznia przyszłego roku.

Czytaj też:

Nowe obiekty ośrodka dla niewidomych dzieci 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.