PARTNER PORTALU
  • BGK

280 tys. uczniów przystąpiło do matury

  • PAP/JL    4 maja 2016 - 08:51
280 tys. uczniów przystąpiło do matury
Egzaminy maturalne w Polsce zdaje w tym roku ponad 280 tys. uczniów. Fot. Pixabay.com

Ponad 280 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników przystąpiło w tym roku do egzaminów maturalnych.
Egzaminy zakończą się 27 maja. Wyniki zostaną ogłoszone 5 lipca. W ubiegłym roku maturę zdało 82 proc. uczniów.

Tegoroczni absolwenci liceów ogólnokształcących i techników o godzinie 9.00 zaczną obowiązkowego pisemny egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 4 do 24 maja; ustnych – od 4 do 27 maja.

Na egzaminie pisemnym maturzyści zdają obowiązkowo język polski, matematykę i język obcy. Obowiązkowe są egzaminy z tych przedmiotów tylko na poziomie podstawowym.

Chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym; egzaminy na tym poziomie traktowane są jak egzaminy z przedmiotów do wyboru.

Zdający muszą obowiązkowo przystąpić do jednego egzaminu pisemnego z przedmiotu do wyboru. Zdawany jest on tylko na poziomie rozszerzonym. Chętni mogą przystąpić maksymalnie jeszcze do czterech egzaminów z przedmiotów do wyboru.

Jeśli chodzi o egzaminy pisemne zdawane na poziomie rozszerzonym, najczęściej wybierane przez tegorocznych maturzystów przedmioty to język angielski, geografia, matematyka i biologia – wynika z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Język angielski na poziomie rozszerzonym chce zdawać ponad 131 tys. absolwentów, czyli 51,6 proc. Geografię ponad 79 tys. maturzystów, czyli 31,1 proc. Matematykę – ponad 74,5 tys., czyli 29,3 proc..

Na czwartym miejscu znalazła się biologia – 54,5 tys. abiturientów, czyli 21,5 proc..

Aby zdać maturę trzeba z wszystkich obowiązkowych egzaminów uzyskać co najmniej 30 proc. możliwych punktów. Maturzysta, który nie zda z jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki jesienią.

Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 23 sierpnia, a poprawkowe ustne w dniach 24-26 sierpnia. Wyniki matur ogłoszone zostaną 5 lipca; wyniki egzaminów poprawkowych – 12 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.