PARTNER PORTALU
  • BGK

3,2 tys. osób w warsztatach dla rodziców

  • PAP    8 grudnia 2010 - 14:38

Ponad 3,2 tys. rodziców najmłodszych warszawiaków oraz kobiet w ciąży i ich partnerów przez ostatnie dwa lata wzięło udział w warsztatach z zakresu umiejętności wychowawczych, profilaktyki zdrowotnej i żywienia dzieci. Zajęcia zorganizował stołeczny ratusz.
Warsztaty odbywały się w 30 stołecznych żłobkach w każdą sobotę. Były prowadzone w ramach projektu "Warszawskie żłobki wspierają rodzinę w wychowaniu". Projekt zostanie podsumowany w środę i w czwartek podczas spotkania, w którym uczestniczą pracownicy żłobków z 23 miast.

- Zajęcia miały pomóc rodzicom lepiej zrozumieć świat widziany oczami małego dziecka, właściwie się z nim komunikować i w konstruktywny sposób nauczyć rozwiązywania codziennych problemów. Ten projekt był odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez rodziców dzieci, które uczęszczają do naszych żłobków - powiedziała w środę 8 grudnia szefowa Zespołu Żłobków m.st. Warszawy Bożena Przybyszewska.

Jak poinformowała Przybyszewska, w stolicy funkcjonują 43 publiczne żłobki, w których jest ponad 4,1 tys. miejsc. Miasto wykupiło też 66 miejsc w niepublicznych żłobkach w dzielnicy Białołęka. W latach 2007-2010 miejsc w żłobkach przybyło na Mokotowie, Ochocie, w Śródmieściu i na Pradze-Północ.

Katarzyna Pienkowska z wydziału prasowego stołecznego ratusza dodała, że w Warszawie do żłobków uczęszcza 9 proc. dzieci w wieku do 3 lat, podczas gdy w skali kraju wskaźnik ten wynosi 2 proc. - Naszą ambicją jest zwiększenie w ciągu najbliższych lat liczby dzieci w warszawskich żłóbkach do ok. 20 proc. - powiedziała.

Aby podnieść jakość usług świadczonych przez żłobki, ratusz od pięciu lat organizuje konkurs "Super żłobek", w którym - na podstawie odpowiedzi udzielonych przez rodziców w ankietach - wybierana jest najlepsza placówka. W tym roku swój głos oddało prawie 3 tys. rodziców korzystających z usług żłobków.

W 2010 r. tytuł "Super żłobka" otrzymały trzy placówki, które uzyskały ponad 105 punktów na 110 możliwych. Były to: żłobek nr 31 przy ul. Motorowej 5, żłobek nr 24 przy ul. Ks. Popiełuszki 15 oraz żłobek nr 40 przy ul. Klemensiewicza 6.

Jak zaznaczyła Pienkowska, ratusz informuje też rodziców o tym, jaką ofert przygotowuje dla nich miasto. W tym roku wydana została druga, rozszerzona wersja bezpłatnego informatora "Maluch w Warszawie". Zawiera on wiadomości o miejscach i programach skierowanych do rodziców dzieci do piątego roku życia. Są w nim też informacje o programach edukacji przedporodowej, miejscach badań i porodu, wskazówki dotyczące diety czy zasad przyznawania becikowego, a także informacje na temat kalendarza szczepień.

W poradniku rodzice znajdą też adresy aptek całodobowych, poradni i szpitali pediatrycznych. Jest także rozdział dotyczący powrotu do pracy, a w nim m.in. informacje o tym, jakie prawa przysługują młodej matce, gdzie są żłobki i w jaki sposób szukać odpowiedniej opiekunki do dziecka.

Poradniki można znaleźć na oddziałach położniczych miejskich szpitali, w stołecznych żłobkach, ośrodkach pomocy społecznej i w Urzędzie Stanu Cywilnego. Można go także pobrać ze strony www.um.warszawa.pl/maluch. Internetowe wydanie jest aktualizowane kilka razy w roku.

Projekt "Warszawskie żłobki wspierają rodzinę w wychowaniu" jest współfinansowany ze środków miasta oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Koszt jego realizacji to 1,6 mln zł.

Czytaj też:

Wieś bez pracy. UE będzie szkolić!

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.