PARTNER PORTALU
  • BGK

3 mld zł na gabinety lekarskie i bezpłatne stołówki w szkołach

  • GK    22 stycznia 2013 - 11:29
3 mld zł na gabinety lekarskie i bezpłatne stołówki w szkołach

Dostępnych przez cały czas przebywania dzieci w szkołach gabinetów lekarskich i stomatologicznych oraz bezpłatnych stołówek domagają się posłowie Solidarnej Polski.
Posłowie Solidarnej Polski przygotowali projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, która przywraca dostęp do opieki medycznej dla dzieci w szkołach i zapewnia finansowanie przez państwo wyżywienia dzieci w przedszkolach, szkołach i innych placówkach publicznych.

Jak argumentują posłowie, rodzice od dawna postulują powrót do szkół gabinetów higienistki lub pielęgniarki.

„Niestety dotychczas nie przeznaczano odpowiednich środków na profilaktykę zdrowotną w szkołach. Efektem tego jest coraz gorszy stan zdrowia naszych dzieci i młodzieży. Jeszcze kilka lat temu w szkołach był stały dostęp do opieki medycznej, który należy uznać za pożądany. Obecnie w szkołach istnieją jedynie punkty pomocy medycznej, ale często otwarte są przez zaledwie kilka godzin w tygodniu" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Dlatego posłowie uważają za niezbędne wprowadzenie obowiązkowej opieki medycznej w każdej szkole. Punkt medyczny powinien funkcjonować w każdym czasie, gdy na terenie szkoły w ramach zajęć przebywają dzieci lub młodzież.

Czytaj też: Brutalna prawda: samorządom ze szkolnymi stołówkami chodzi wyłącznie o pieniądze

„Należy dołożyć starań, aby dzieci od najmłodszych lat prowadziły zdrowy tryb życia, czego gwarantem powinno stać się wprowadzenie obowiązkowej opieki w szkołach" - przekonują posłowie.

Druga zmiana w ustawie o systemie oświaty dotyczy kwestii zapewnienia zdrowego wyżywienia dla wszystkich dzieci, co dodatkowo spowodowałoby zniknięcie problemu niedożywienia dzieci.

Czytaj też: Likwidacja stołówek powiększy rzeszę niedożywionych dzieci

„Bardzo częstym powodem takiego stanu rzeczy jest trudna sytuacja materialna rodzin, w których wychowują się dzieci. Może się wydawać, że głód jest patologią występującą w najbiedniejszych państwach świata. Niestety ten problem dotyczy w XXI wieku również Polski" - podkreślają autorzy projektu.

Podstawowym sposobem na walkę z niedożywieniem jest według Solidarnej Polski wprowadzenie zasady, że szkoły mają obowiązek zapewnienia jednego ciepłego posiłku dziennie bezpłatnie dla każdego ucznia.

Skutki nowelizacji wymagać będą dodatkowych obciążeń budżetu państwa. W związku z faktem, że nowelizowane przepisy dotyczą obciążeń w ramach oświaty, finansowane będą z subwencji oświatowej. Prognozowany koszt funkcjonowania ustawy to kwota około 3 miliardów złotych. Pieniądze pochodzić będą z części 82, działu 758 ustawy budżetowej.

Nowelizacja przepisów wymagać będzie wydania dwóch aktów wykonawczych, z czego jeden będzie określać organizację gabinetów lekarskich i stomatologicznych.

Do tego niezbędne będzie wydanie również rozporządzenia, które określać będzie organizację stołówek w przedszkolach, szkołach lub placówkach publicznych zapewniających jeden darmowy gorący posiłek.

„Ponadto w ramach obu aktów wykonawczych powinien zostać opracowany program profilaktyki zdrowotnej w szkołach, który kładłby nacisk na zdrowe odżywianie, higienę oraz zdrowy tryb życia" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • FUNDACJA AZP, 2013-01-22 14:10:03

    Absencja wynikająca z schorzeń przykręgosłupowych jest duża w środowisku już nastolatków. To one stają się potem nie tylko początkiem zmian zwyrodnieniowych stawów, kręgów, ale również przyczyną bardzo bolesnych niewydolności, mających niezwykle poważne konsekwencje w wieku dorosłym. Wzrastający z r...oku na rok procent dzieci z wadami postawy zmusza nas do głębszego i szerszego zainteresowania się problematyką profilaktyki wad postawy. Środowiskiem ucznia jest szkoła. Uczniowie spędzają w niej wiele godzin dziennie, stąd środowisko szkolne jako całość ma ogromny wpływ na rozwój dzieci i młodzieży. Konieczne jest więc stałe i konsekwentne eliminowanie ze środowiska tych czynników, z którymi wiąże się powstawanie lub pogłębianie istniejących już wad i zaburzeń rozwojowych oraz stwarzanie jak najlepszych warunków pracy dla uczniów. Ten problem jest na tyle poważny,że najwyższy czas by skorzystano z praktycznej wiedzy zespołu specjalistów FUNDACJI AZP. Bo jak wynika z doniesień PAP,TVP to na dolegliwości mięśniowo - szkieletowe cierpi aż 9 milionów Polaków, spośród których za kilka lat około 40 proc. nie będzie zdolnych do pracy. Tylko w 2006 -2007 roku 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej wydano właśnie z powodu chorób mięśniowo – szkieletowych. Ból kręgosłupa , w szczególności odcinka lędźwiowego, uznano za schorzenie cywilizacyjne.  rozwiń