PARTNER PORTALU
  • BGK

30 tys. nauczycieli straci w tym roku zatrudnienie

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    13 sierpnia 2010 - 06:59
30 tys. nauczycieli straci w tym roku zatrudnienie

Od września tygodniowy czas pracy nauczycieli zwiększy się o godzinę. Związki alarmują: spowoduje to zwolnienie od 20 do 30 tys. pracowników. Ale zyskają na tym gminy.
Nauczyciele z podstawówek i gimnazjów będą musieli od września, bez wyższego wynagrodzenia, pracować dodatkowe dwie godziny w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. W tym roku szkolnym jest to jedna godzina. Tak wynika z ustawy z 21 listopada 2008 r. o zmianie ustawy – Karta nauczyciela, która weszła w życie we wrześniu 2009 r. – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Dzięki temu samorządy, które prowadzą szkoły, mogą oszczędzać, redukując etaty w świetlicach czy ograniczając dodatkowe płatne zajęcia – nauczyciele poprowadzą je w ramach dodatkowych godzin.

Wzbudza to opór nauczycieli. Chcą otrzymywać dodatkowe wynagrodzenie i sami decydować, jak i gdzie będą wykonywać dodatkową pracę. Już teraz skarżą się do sądów pracy. Od września, kiedy będzie więcej dodatkowych godzin, można spodziewać się większej liczby takich spraw.

Dyrektor szkoły może nauczycielowi zlecić dodatkowe zajęcia w ramach tzw. godzin do jego dyspozycji, samorządowych lub zastępstwa nieobecnej osoby w pracy. Otrzymują za to wynagrodzenie ekstra. Z kolei za tzw. godziny karciane gminy nauczycielom nie płacą. To budzi ich oburzenie.

Nauczyciele nie mogą mówić, że pracują za darmo, bo dodatkowe zajęcia wykonują w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy. Także samorządy podkreślają, że nauczyciele pracują tylko 18 godzin tygodniowo i nie powinni protestować przeciw dodatkowym zajęciom.

W woj. małopolskim, podkarpackim i śląskim sądy nie dostrzegają przeszkód, aby w ramach godzin karcianych nauczyciele pracowali w świetlicach. Także gminy uważają, że przepisy nie zabraniają, realizowania karcianych godzin na świetlicach – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • wawa, 2010-08-14 11:58:48

    Zwolnią 30 tyś. to nie skutek 2 godzin , lecz płacenia przez samorządy dodatkowych pieniędzy które dał im rząd PO PSL z adoracją SLD na które jest brak środków bo rządzący im nie dają . Potrafią tylko denne ustawy i rozporządzenia dawać .
  • Syn nauczycielki z Zachodniopomorskiego, 2010-08-13 13:42:31

    Nauczyciele mając dodatkową godzinę lub dwie ,,karciane" pracują za darmo. Bo jak się pracuje i nie dostaje za to pieniędzy to robi się za friko! Jasne jak słońce! Po za tym nauczyciele nie pracują tylko 18 godzin, bo część ma tzw. nadgodziny + papierologia w domach i szkole. ...  rozwiń