PARTNER PORTALU
  • BGK

33 mln zł na Centrum Nowoczesności

  • PAP    13 maja 2010 - 19:12

Ponad 33 mln zł z funduszy UE przekazano w czwartek władzom Torunia na budowę Centrum Nowoczesności i Inkubator Technologiczny. Obie inwestycje powstaną w zabytkowym gmachu toruńskich młynów zbożowych.
- Ponad 33 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego pozwoli na ożywienie, nieużytkowanych od wielu lat, budynków Młynów Toruńskich. Gratuluję Toruniowi odwagi sięgania po środki z RPO i rozmachu w realizacji unijnych projektów - powiedział Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Planowane Centrum Nowoczesności będzie rodzajem muzeum techniki.

- Zwykle tego typu placówki kojarzą się ze zbiorem eksponatów, które można oglądać, ale nie wolno ich dotykać. Tymczasem odwiedzający Centrum będą zachęcani, by nie tylko oglądali, ale dotykali, wprawiali w ruch, sprawdzali jak działają prezentowane urządzenia - podkreślił Waldemar Pankowski z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu.

Na ten cel, kosztem 32 mln zł, z czego dofinansowanie z RPO to 21 mln zł, zaadaptowane zostaną budynki dawnych silosów zbożowych i młyna żytniego.

Celem drugiego projektu jest zwiększenie konkurencyjność regionu poprzez stworzenie warunków do powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw informatycznych. Toruński Inkubator Technologiczny kosztować będzie 16,8 mln zł, a dofinansowanie z RPO wynosi 12,6 mln zł.

Za te pieniądze wyremontowane zostaną i zaadaptowane na potrzeby Inkubatora dwa budynki poprzemysłowe wchodzące w skład kompleksu Młynów Toruńskich.

- Są to przedsięwzięcia, które służyć będą rozwojowi całego regionu - zapewnił w czwartek Michał Zaleski, prezydent Torunia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.