PARTNER PORTALU
  • BGK

33 tys. uczniów korzysta z unijnych projektów

  • PAP    25 sierpnia 2011 - 13:10
33 tys. uczniów korzysta z unijnych projektów

33 tys. uczniów świętokrzyskich szkół uczestniczy w tym roku w projektach realizowanych w ramach programu operacyjnego kapitał ludzki.
Wicedyrektor Świętokrzyskiego Biura Rozwoju Regionalnego Krzysztof Szczypiór powiedział na konferencji prasowej w Kielcach, że w regionie do tej pory łącznie na edukację wydano z kapitału ludzkiego 250 mln zł.

Różnorodne projekty adresowane są do uczestników edukacji od trzyletnich przedszkolaków po uczniów szkół zawodowych.

Według niego widać efekty tych działań w wynikach uczniów, a szkoły mają dostęp do najnowocześniejszych technologii. Jako przykład takich projektów podał praktyki uczniów szkół gastronomicznych w najlepszych warszawskich hotelach, które umożliwiają im potem znalezienie pracy.

Realizacja programu w regionie została tak dobrze oceniona, że otrzyma on dodatkowe środki z krajowej rezerwy wykonania. Ok. 35 mln zł zostanie przeznaczone w ciągu dwóch lat na tworzenie przedszkoli na tych obszarach, gdzie dotychczas ich nie było – zapowiedział Szczypiór.

370 szkół podstawowych poprowadzi w nadchodzącym roku szkolnym indywidualne nauczanie dla uczniów klas I-III. Dotyczy to zarówno dzieci mających problemy z nauką, jak i wybitnie zdolnych. Szkoły pozyskały na ten cel 16 mln zł. Kolejna forma pomocy to stypendia po 3,6 tys. zł dla 200 utalentowanych uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, z rodzin w których dochód na jedną osobę nie przekracza 1 tys. zł.

36 mln zł biuro może przekazać w tym roku na kształcenie zawodowe, z tego 6 mln zł na współpracę międzynarodową. Dotychczas przyznano szkołom na realizację projektów 13 mln zł. Wicemarszałek województwa Piotr Żołądek zaznaczył, że szkoły złożyły projekty na 44 mln zł, ale większość nie przeszła oceny merytorycznej.

Jego zdaniem w tym obszarze jest wiele do zrobienia i konieczne jest przeprowadzenie – we współpracy ze starostwami – diagnozy słabych stron szkolnictwa zawodowego.

Województwo świętokrzyskie ma możliwość wykorzystania w latach 2007-2013 z Europejskiego Funduszu Społecznego 317,5 mln euro. Na każdego mieszkańca regionu przypada 250 euro – najwięcej w kraju.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • OLGA, 2011-08-25 15:09:05

    Moje pytanie jakie chciałbym zadać samorządowcom jest proste. Jakie pieniądze przeznaczą na działania związane z szeroko rozumianą profilaktyką przeciwko wadom postawy dzieci w szkolnictwie. Doniesienia Rzecznika Praw Dziecka są niepokojące i jako rodzic bardzo się tym zmartwiłam. Czy ktoś coś zrobi... konstruktywnego by w naszych szkołach był sprzęt do rozpoznania tego? MEN i MZ twierdzi ,że to należy do jednostek medycznych. To się niestety ale nie sprawdziło i od kilku lat panuje chaos i bałagan. O czym donosi Rzecznik Praw Dziecka i NIK  rozwiń