PARTNER PORTALU
  • BGK

36 śląskich placówek edukacyjnych do likwidacji

  • PAP    7 lutego 2013 - 14:04
36 śląskich placówek edukacyjnych do likwidacji

34 szkoły i dwa przedszkola zaplanowano do likwidacji - poinformowało w czwartek Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach. Protest w obronie jednej ze szkół rozpoczęli m.in. rodzice z Wodzisławia Śląskiego, którzy zamierzają zablokować projekt uchwały.
Obrońcy Szkoły Podstawowej nr 28 napisali na facebooku, że zrobią "wszystko, aby zablokować projekt uchwały Rady Miejskiej". Ich protest poparło na stronie "Ratujmy SP 28 w Wodzisławiu Śląskim" ponad 340 osób.

W ich opinii Szkoła Podstawowa nr 28 jest jedną z najnowocześniejszych placówek w mieście, to nowoczesny i dobrze wyposażony budynek, dostosowany do przyjęcia dzieci sześcioletnich.

Czytaj też: Środki z UE uratowałyby likwidowane szkoły

Szkoła podstawowa wchodzi w skład Zespołu Szkół nr 3, w którym znajduje się również Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego. Jak wynika z projektu uchwały planowana jest likwidacja szkoły poprzez jej wygaszanie, które będzie trwało od września tego roku do sierpnia 2018 roku.

Czytaj też: Czy ZNP walczy z demografią, czy o nauczycieli likwidowanych szkół?

W uzasadnieniu do projektu uchwały napisano, że oddzielenie uczniów ze szkoły podstawowej od gimnazjalistów "usprawni proces wychowawczy oraz zwiększy bezpieczeństwo młodszych dzieci". Zaznaczono także, że w szkole od lat systematycznie spada ilość dzieci - w 1997 roku było ok. 860 uczniów, obecnie jest ich 115. "Przyczyną spadku ilości dzieci nie jest tylko niż demograficzny, ale również funkcjonowanie w jednym budynku szkoły podstawowej i gimnazjalnej" - uzasadnia samorząd.

Czytaj też: Ruszyła lawina likwidacji szkół

Jak powiedziała rzeczniczka Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim Barbara Chrobok likwidacja placówki poprzez wygaszanie jest spowodowana przede wszystkim spadkiem liczby dzieci. Kwestia ta była analizowana przez dwa lata. "Nic nie zmieni się natomiast dla szkoły mistrzostwa sportowego, cała baza sportowa będzie wyłącznie dla nich" - dodała Chrobok.

Jak poinformowało w czwartek Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach z wnioskiem o opinię w sprawie zamiaru likwidacji szkoły bądź innej placówki oświatowej zwróciły się (do 4 lutego) m.in. samorządy z Sosnowca, Rybnika, Łazisk Górnych, Lubomi, Częstochowy, Dębowca, Tarnowskich Gór, Goleszowa, oraz powiatów - cieszyńskiego, wodzisławskiego i kłobuckiego.

Uchwały intencyjne dotyczą likwidacji - dwóch przedszkoli, siedmiu szkół podstawowych, dwóch gimnazjów, jednego liceum ogólnokształcącego, sześciu uzupełniających liceów ogólnokształcących, siedmiu liceów profilowanych, dwóch techników, trzech techników uzupełniających, jednej zasadniczej szkoły zawodowej oraz pięciu szkół policealnych.

Rzeczniczka kuratorium Anna Wietrzyk podkreśla, że podobnie jak w ubiegłym roku wśród głównych przyczyn likwidacji szkół samorządowcy wymieniają: brak naboru, niż demograficzny oraz reformę szkolnictwa zawodowego. "Prowadzona reforma szkolnictwa zawodowego przewiduje wygaszanie między innymi takich szkół, jak licea profilowane i technika uzupełniające" - dodała rzeczniczka.

W ubiegłym roku do kuratorium wpłynęło ponad 200 uchwał intencyjnych dotyczących zamiaru likwidacji szkół oraz innych placówek oświatowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.