PARTNER PORTALU
  • BGK

37 mln z UE na mazowieckie przedszkola

  • AW    29 lutego 2012 - 15:10
37 mln z UE na mazowieckie przedszkola

23 marca rozpocznie się w województwie mazowieckim nabór wniosków o dofinansowanie projektów służących zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej. Unia Europejska na wsparcie mazowieckich przedszkoli przeznaczy 37 mln zł.
W ramach priorytetu IX tego programu środki pieniężne zostaną przeznaczone na zwiększenie dostępności i upowszechnienie edukacji przedszkolnej, przede wszystkim na obszarach wiejskich. O unijne dofinansowanie na tworzenie nowych lub wsparcie istniejących placówek przedszkolnych mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego, fundacje, stowarzyszenia oraz podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki jest tzw. programem miękkim i nie przewiduje prac o charakterze budowlanym. - Tworzenie przedszkoli należy rozumieć jako uruchomienie dodatkowych zajęć, rozpoczęcie procesu dydaktycznego w budynku, który już istnieje. Dopuszcza się jednak możliwość przeprowadzenia drobnych prac adaptacyjnych do 10 proc. wartości projektu, np. zakupu mebli, których przeprowadzenie jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego standardu nauczania – wyjaśnia Karolina Paulewicz-Bazała z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego  Cieślak & Kordasiewicz.

Wnioski o dofinansowanie projektów będą  rozpatrywane w formie konkursu. Szczegółowe warunki wnioskowania określa regionalna strategia. – Przewiduje ona dodatkowe punkty za uwzględnienie potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a także za wsparcie co najmniej 80 proc. dzieci w wieku 3-4 lata dotychczas nie uczestniczących w edukacji przedszkolnej wyłącznie z obszarów wiejskich – tłumaczy Karolina Paulewicz-Bazała

W ramach poddziałania 9.1.1 od beneficjentów wkład własny nie jest wymagany, a kwota dofinansowania wyniesie od 240 do 400 tys. zł. Wnioskodawcy mają szansę otrzymać dotację w wysokości do 100 proc. wartości całego planowanego przedsięwzięcia. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.