PARTNER PORTALU
  • BGK

4,4 mln zł dla uczniów z Podkarpacia

  • PAP    22 września 2011 - 16:53
4,4 mln zł dla uczniów z Podkarpacia

Ponad 18 tys. uczniów z Podkarpacia otrzyma dofinansowanie do zakupu podręczników w ramach rządowego programu "Wyprawa szkolna". W sumie podkarpackie samorządy otrzymały 4,4 mln zł na ten cel.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka wojewody podkarpackiej Małgorzata Oczoś, pieniądze na zakup podręczników otrzyma ponad 4 tys. uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich szkoły podstawowej oraz prawie 5 tys. uczniów klas trzecich gimnazjum.

Dodatkowo pomocą objętych zostanie 2,1 tys. uczniów niepełnosprawnych.

- O przyznaniu pomocy w ramach rządowego programu +Wyprawka szkolna+ decyduje m.in. kryterium dochodowe. Podkarpackie gminy zgłosiły wnioski do Kuratorium Oświaty w Rzeszowie na łączną sumę 4,6 mln zł. Na razie otrzymaliśmy ponad 4,4 mln zł. Wojewoda zawnioskowała o potrzebne 200 tys. zł - dodała rzeczniczka.

Oczoś podkreśliła, że dofinansowanie do zakupu kompletu podręczników będzie wynosić od 180 do 390 zł. Program w całości finansowany jest z budżetu państwa, a więc nie jest wymagany wkład własny gminy.

Czytaj też: "Wyprawka szkolna" też dla kl. III gimnazjów

W ubiegłym roku Podkarpackie otrzymało w ramach tego programu 5,9 mln zł; z tej kwoty wykorzystane zostało 3,4 mln zł. Jak wyjaśniła Oczoś, powodem tak niskiego wykorzystania środków było m.in. zawyżenie przez gminy potrzebnych środków.

- Kolejnym powodem jest fakt, że w poprzednim roku samorządy musiały posiadać wkład własny w wysokości 20 proc. Obecnie ten wymóg został zniesiony - dodała.

W rządowym programie "Wyprawka szkolna" pomoc na zakup podręczników szkolnych mogli otrzymać, obok uczniów klas I-III szkoły podstawowej, także uczniowie klas III gimnazjów, czyli pierwszy rocznik, który uczy się zgodnie z nową podstawą programową kształcenia.

W budżecie państwa na "Wyprawkę szkolną" zarezerwowano w tym roku 115 mln zł, czyli o prawie 20 mln zł więcej niż w ubiegłym roku. 10 proc. tej kwoty mogło być przeznaczona dla uczniów niespełniających kryterium dochodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.