PARTNER PORTALU
  • BGK

4 tysiące szkół z językami mniejszości

  • PAP    1 września 2010 - 14:28
4 tysiące szkół z językami mniejszości

Niespełna 4 tysiące uczniów podstawówek, gimnazjów i liceów, a także przedszkolaków - będzie uczyło się w tym roku szkolnym języków mniejszości narodowych w szkołach województwa podlaskiego.
Chodzi o naukę języka białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego. Większość szkół, w których wykładane są te języki, to placówki z ich dodatkową nauką. Zlokalizowane są tam, gdzie znajdują się największe skupiska przedstawicieli danej mniejszości narodowej.

Na początku każdego roku szkolnego kuratorium oświaty w Białymstoku zbiera dokładne dane dotyczące edukacji w językach mniejszości. Powinny być znane za kilka tygodni.

Z szacunków wynika, że ok. 3 tys. uczniów blisko 40 szkół różnych szczebli (i jednego przedszkola) uczy się języka białoruskiego. W większości to placówki zlokalizowane w południowo-wschodniej części województwa podlaskiego.

W 10 szkołach na Suwalszczyźnie ponad pół tysiąca osób uczy się w języku litewskim. W pięciu placówkach (w Bielsku Podlaskim, Czeremsze i Białymstoku) ok. 250 uczniów uczy się języka ukraińskiego.

Dyrektorzy wielu tych szkół, jako największy problem w tym roku szkolnym, wymieniają dostęp do nowych podręczników do nauki w językach mniejszości w związku z wejściem w życie nowej podstawy programowej.

"Jest wdrażana reforma programowa w klasach gimnazjalnych i trzeba uczyć z nowych podręczników, a takich podręczników nie mamy" - powiedział PAP Eugeniusz Saczko, dyrektor zespołu szkół, gdzie jest dodatkowa nauka języka białoruskiego. Zwrócił uwagę, że chodzi o podręczniki dla dosyć małej grupy uczniów.

W jego szkole, żeby sobie poradzić z tym problemem, nauczyciele języka białoruskiego będą korzystali ze starych podręczników pamiętając jednak o tym, że podstawa programowa została zmieniona.

Pytany o liczbę nowych uczniów Saczko poinformował, że w liceum i gimnazjum utworzono tyle klas pierwszych, ile planowano: 4 klasy licealne (po 30 osób każda) oraz 2 w gimnazjum (łącznie ponad 50 osób). "Nie odczułem w tym roku niżu demograficznego" - zaznaczył.

Województwo podlaskie uchodzi za region najbardziej w kraju zróżnicowany narodowościowo. Są tam największe w kraju skupiska mniejszości białoruskiej i litewskiej; żyją tam także m.in. Ukraińcy, Rosjanie i Tatarzy.

Są jednak znaczne różnice w danych dotyczących liczebności tych środowisk. Według ostatniego spisu powszechnego, w województwie podlaskim mieszka ponad 46 tys. Białorusinów, prawie 5 tys. Litwinów i nieco ponad tysiąc Ukraińców. Kilkaset osób zdeklarowało narodowość cygańską, rosyjską i tatarską.

Przedstawiciele organizacji tych mniejszości kwestionują jednak wyniki spisu i podają dużo wyższe szacunki. Np. mniejszość białoruska szacowana jest, według różnych źródeł i kryteriów, na 180-350 tys. osób, a litewska - na ok. 25 tys. osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.