PARTNER PORTALU
  • BGK

400 dzieci z Ukrainy na wakacjach w stolicy

  • PAP    22 lipca 2011 - 12:20
400 dzieci z Ukrainy na wakacjach w stolicy

Blisko 400 dzieci z Ukrainy spędziło w Warszawie dziesięć dni. Wypoczynek w ramach akcji „Lato w mieście” zorganizowało im Stowarzyszenie Wspólnota Polska. W akcję zaangażował się warszawski samorząd.
W piątek przed siedzibą Wspólnoty Polskiej przygotowano ogromny tort, którym częstowano dzieci przed ich wyjazdem na Ukrainę.

W tym roku do Polski przyjechało w sumie 3 tys. dzieci z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Większość z nich w wieku od 10 do 14 lat. Do Warszawy przyjechały dzieci m.in. ze Stanisławowa i Winnicy.

„Uczestniczyły w akcji Lato w mieście wraz ze swoimi polskimi rówieśnikami. Chodziły do kin, muzeów, a popołudniami zwiedzały stołeczne zabytki, m.in. starówkę i Wilanów” – powiedział Michał Dworczyk ze Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Nocowały w bursach i internatach. Dzieci były zapraszane poprzez organizacje polonijne. Są to w większości dzieci uczęszczające do szkół sobotnio-niedzielnych, albo na zajęcia organizowane przez organizacje polonijne.

Wyjazd proponowany jest najlepszym, i jest formą nagrody.

„Dzieci spędzały czas ze swoimi polskimi rówieśnikami. Było to dla nas szczególnie ważne, gdyż większość z nich słabo mówiła po polsku” – powiedział Dworczyk.

W akcję zaangażował się warszawski samorząd. „Z każdym dniem widzieliśmy coraz większą otwartość tych dzieci; wchodziły w kontakt ze swoimi polskimi rówieśnikami” – dodał.

Wypoczynek ten jest dofinansowywany przez Senat i samorządy. Średnio pobyt jednego dziecka to koszt od 75 do 100 zł na dzień.

Jak podkreślił Dworczyk, Wspólnota Polska chce, by w roku przyszłym do stolicy przyjechało około 500 osób.

„To wszystko zależy jednak od Senatu, który udziela nam wsparcia, i od samorządów” – powiedział.

„Lato w mieście” dla dzieci zza wschodniej granicy jest organizowane od trzech lat.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.