PARTNER PORTALU
  • BGK

5 procent więcej na edukację

  • PAP    3 stycznia 2011 - 13:24

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu przyjęła w poniedziałek część ustawy budżetowej, obejmującą wydatki na edukację. Nominalnie nakłady na ten cel wzrosły, w stosunku do ubiegłorocznego budżetu, o ponad pięć procent.
- Wydatki budżetu państwa w 2011 r. na oświatę i wychowanie oraz edukacyjną opiekę wychowawczą zaplanowane zostały w ogólnej kwocie 39,25 mld zł. To jest o 5,4 proc. więcej niż w planie na 2010 rok - powiedziała na posiedzeniu komisji wiceminister edukacji Krystyna Szumilas.-
Największą część (niemal 37 mld zł) wydatków na edukację stanowi oświatowa subwencja ogólna, przekazywana z budżetu państwa jednostkom samorządu terytorialnego, które są organami prowadzącymi szkoły. I właśnie subwencja najbardziej wzrosła w tegorocznym budżecie.

-Wzrost ten jest podyktowany kontynuacją podwyżek dla nauczycieli. Zaplanowano, że płace nauczycieli wzrosną o 7 proc. we wrześniu 2011 r." - wyjaśniła Szumilas.

Senatorowie pytali m.in. o tegoroczne plany wykorzystania przez rząd środków unijnych przeznaczonych na edukację oraz o realizację programu "Radosna Szkoła".

Szumilas powiedziała, że środki z UE są wykorzystywane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną na udoskonalanie systemu egzaminów zewnętrznych, przez Ośrodek Rozwoju Edukacji na modernizację systemu rozwoju regionalnego, usprawnienie sieci instytucji zajmujących się doskonaleniem nauczycieli (ośrodki szkoleniowe, biblioteki pedagogiczne, poradnie psychologiczno-pedagogiczne).

Ponadto MEN korzysta ze środków unijnych na pomoc w kształceniu polskich dzieci, przebywających za granicą tam, gdzie nie ma polskiej szkoły. Dzięki tym funduszom powstają podręczniki i strony internetowe ułatwiające naukę języka polskiego, historii i geografii Polski.

Po zaopiniowaniu przez odpowiednie komisje, ustawą budżetową zajmie się cały Senat. Ma to zrobić na posiedzeniu zaplanowanym na 11 i 12 stycznia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.