6-latki, obowiązek szkolny: dzieci niezdolne do rozpoczęcia nauki są niedorozwinięte

- Sześciolatki niezdolne do rozpoczęcia nauki są albo niedorozwinięte, albo chore, albo leniwe, albo głupio chowane. Współczujmy rodzicom – pisze prof. Jerzy Vetulani.
6-latki, obowiązek szkolny: dzieci niezdolne do rozpoczęcia nauki są niedorozwinięte
Prof. Jerzy Vetulani jest zdania, że 6-latki powiiny być gotowe do pójścia do szkoły. Fot. wikipedia

Profesor Jerzy Vetulani jest znanym psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności,. Jest też jednym z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedycyny.

Na swoim koncie na Twitterze zamieścił kontrowersyjny wpis, który jest głosem w dyskusji nad tym, czy sześciolatki powinny iść do szkoły czy nie.

6-latki w szkole? Polacy powinni wypowiedzieć się w referendum

Wczoraj prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu październikowych wyborów parlamentarnych Polacy odpowiedzieli na trzy pytania, w tym obowiązek szkolny 6-latków.

1 września br. po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej obowiązkowo pójdzie cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Wraz z nimi tego samego dnia naukę rozpoczną dzieci siedmioletnie, urodzone w drugiej połowie 2008 r. We wrześniu ub. r. obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.

MEN broni swojego stanowiska o obowiązku szkolnym 6-latków. Podkreśla, że dzieci nie trzeba ratować przed szkoła, tylko trzeba wspierać ich rozwój, a wcześniejsze rozpoczęcie edukacji to wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. Wiedzą o tym na całym świecie.

Resort edukacji zauważa, że w większości krajów europejskich 6-latki uczą się w pierwszej klasie. Spośród 202 państw, 134 wysyłają 6-latki do szkół. Sześciolatki (lub młodsze dzieci) idą do pierwszej klasy w 22 krajach Unii Europejskiej.

Na stronie internetowej MEN jest dostępna mapa szkół. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o szkole, m.in. o liczbie uczniów i oddziałów klasy pierwszej, liczbie zatrudnionych w szkole nauczycieli, posiadanym przez szkołę wyposażeniu, funkcjonowaniu świetlicy, czy też możliwości korzystania ze stołówki szkolnej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

Bądźcie mądrzejsi Panie Profesorze. Nie każdy się rozwinąć W wieku sześć lat może.

Eterno Vagabundo, 2015-09-01 12:52:23 odpowiedz

Wydaje mi się, że ten prof. Vetulani jest niedorozwinięty, albo chory, albo leniwy, albo głupio wykształcony. Współczuję mu.

olo, 2015-08-28 10:23:35 odpowiedz

Do obserwator zz: W Europie najlepiej w prestiżowego rankingu Pearsona wypada Finlandia, kraj w którym dzieci idą do szkoły w wieku siedmiu lat. Finlandia od lat jest stawiana za wzór jeżeli chodzi o szkolnictwo. W czołówce tego rankingu jest też Polska. (rok 2014- 10 na świecie i 5 w europie). Więc... przestań powtarzać za stetryczałym dziadkiem, który jest oderwany od rzeczywistości, jak jest źle. Prawda jest taka, że dzieci rząd chce wysłać do szkoły wcześniej , ze względów finansowych. (Będą musiały rok dużej pracować na emeryturę). A na maskowanie nieudolności Polskiego Rządu kosztem dzieci nie mam mojej zgody. rozwiń

nextus, 2015-08-24 06:45:19 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE