PARTNER PORTALU
 • BGK

6-latki, obowiązek szkolny: dzieci niezdolne do rozpoczęcia nauki są niedorozwinięte

 • bad    21 sierpnia 2015 - 16:51
6-latki, obowiązek szkolny: dzieci niezdolne do rozpoczęcia nauki są niedorozwinięte
Prof. Jerzy Vetulani jest zdania, że 6-latki powiiny być gotowe do pójścia do szkoły. Fot. wikipedia

- Sześciolatki niezdolne do rozpoczęcia nauki są albo niedorozwinięte, albo chore, albo leniwe, albo głupio chowane. Współczujmy rodzicom – pisze prof. Jerzy Vetulani.
Profesor Jerzy Vetulani jest znanym psychofarmakologiem, neurobiologiem, biochemikiem, profesorem nauk przyrodniczych, członkiem Polskiej Akademii Nauk i Polskiej Akademii Umiejętności,. Jest też jednym z najczęściej cytowanych naukowców polskich w dziedzinie biomedycyny.

Na swoim koncie na Twitterze zamieścił kontrowersyjny wpis, który jest głosem w dyskusji nad tym, czy sześciolatki powinny iść do szkoły czy nie.

6-latki w szkole? Polacy powinni wypowiedzieć się w referendum

Wczoraj prezydent Andrzej Duda oświadczył w telewizyjnym orędziu, że zwraca się do Senatu z wnioskiem, by w dniu październikowych wyborów parlamentarnych Polacy odpowiedzieli na trzy pytania, w tym obowiązek szkolny 6-latków.

1 września br. po raz pierwszy do I klasy szkoły podstawowej obowiązkowo pójdzie cały rocznik dzieci sześcioletnich, czyli urodzonych w 2009 r. Wraz z nimi tego samego dnia naukę rozpoczną dzieci siedmioletnie, urodzone w drugiej połowie 2008 r. We wrześniu ub. r. obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.

MEN broni swojego stanowiska o obowiązku szkolnym 6-latków. Podkreśla, że dzieci nie trzeba ratować przed szkoła, tylko trzeba wspierać ich rozwój, a wcześniejsze rozpoczęcie edukacji to wykorzystanie najlepszego okresu w rozwoju dziecka. Wiedzą o tym na całym świecie.

Resort edukacji zauważa, że w większości krajów europejskich 6-latki uczą się w pierwszej klasie. Spośród 202 państw, 134 wysyłają 6-latki do szkół. Sześciolatki (lub młodsze dzieci) idą do pierwszej klasy w 22 krajach Unii Europejskiej.

Na stronie internetowej MEN jest dostępna mapa szkół. Można na niej znaleźć podstawowe informacje o szkole, m.in. o liczbie uczniów i oddziałów klasy pierwszej, liczbie zatrudnionych w szkole nauczycieli, posiadanym przez szkołę wyposażeniu, funkcjonowaniu świetlicy, czy też możliwości korzystania ze stołówki szkolnej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Eterno Vagabundo, 2015-09-01 12:52:23

  Bądźcie mądrzejsi Panie Profesorze. Nie każdy się rozwinąć W wieku sześć lat może.
 • olo, 2015-08-28 10:23:35

  Wydaje mi się, że ten prof. Vetulani jest niedorozwinięty, albo chory, albo leniwy, albo głupio wykształcony. Współczuję mu.
 • nextus, 2015-08-24 06:45:19

  Do obserwator zz: W Europie najlepiej w prestiżowego rankingu Pearsona wypada Finlandia, kraj w którym dzieci idą do szkoły w wieku siedmiu lat. Finlandia od lat jest stawiana za wzór jeżeli chodzi o szkolnictwo. W czołówce tego rankingu jest też Polska. (rok 2014- 10 na świecie i 5 w europie). Więc... przestań powtarzać za stetryczałym dziadkiem, który jest oderwany od rzeczywistości, jak jest źle. Prawda jest taka, że dzieci rząd chce wysłać do szkoły wcześniej , ze względów finansowych. (Będą musiały rok dużej pracować na emeryturę). A na maskowanie nieudolności Polskiego Rządu kosztem dzieci nie mam mojej zgody.  rozwiń