PARTNER PORTALU
  • BGK

6-latki z I połowy 2008 r. do szkoły za rok

  • PAP    30 sierpnia 2013 - 13:45
6-latki z I połowy 2008 r. do szkoły za rok

W 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną tylko sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r.; pozostałe dzieci z tego rocznika pójdą do szkoły w 2015 r. - zdecydował w piątek Sejm, nowelizując ustawę o systemie oświaty.
ZAKTUALIZOWANA. Za przyjęciem nowelizacji ustawy głosowało 295 posłów, 126 było przeciw, 18 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z nowelizacją dzieci urodzone w okresie 1 stycznia - 30 czerwca 2008 r. pójdą w wieku sześciu lat obowiązkowo do szkoły 1 września 2014 r. wraz z siedmiolatkami urodzonymi w 2007 r. Dzieci urodzone w drugiej połowie 2008 r., czyli od 1 lipca do 31 grudnia, pójdą obowiązkowo do szkoły od 1 września 2015 r. wraz z wszystkimi dziećmi sześcioletnimi urodzonymi w 2009 r.

W nowelizacji zapisano także, że od września 2014 roku klasy pierwsze szkół podstawowych będą liczyły do 25 uczniów. Przepis ten docelowo będzie dotyczył klas I-III (we wrześniu 2014 klasy I, we wrześniu 2015 r. klasy I i II, od września 2016 r. klasy I-III). W latach szkolnych 2014/2015 i 2015/2016 w szkołach, gdzie utworzonych będzie więcej niż jeden oddział klasy pierwszej, dzieci zostaną dobrane do poszczególnych klas według wieku, począwszy od najmłodszych.

Czytaj też: Nie chca tworzyć klas na siłę

---------------------WCZEŚNIEJSZE WIADOMOŚci----------------------------------

 - Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym we wrześniu 2014 r. obowiązkiem szkolnym objęte zostaną sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. "Mamy determinację, by to wprowadzić" - powiedział premier Donald Tusk.

Czytaj też: MEN: wniosek o referendum ws. 6-latków miał uchybienia

Zgodnie z projektem dzieci urodzone w drugiej połowie rocznika 2008 r. pójdą obowiązkowo do szkół we wrześniu w 2015 r. W projekcie zapisano też, że klasy I-III szkół podstawowych w okresie wprowadzania obniżenia wieku rozpoczynania nauki będą liczyły do 25 uczniów.

"Po tej dyskusji, jaka przetoczyła się i nadal się toczy w całym kraju mamy determinację, by to, co przyjęliśmy dziś na Radzie Ministrów, wprowadzić (...). Mówimy o tych propozycjach, które trochę powinny złagodzić obawy i lęki rodziców" - powiedział na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk.

Jak zaznaczył, proponowane zmiany mają zapobiec sytuacji, by w jednej klasie znalazły się dzieci, między którymi różnica wieku wynosi prawie dwa lata.

Minister edukacji Krystyna Szumilas podkreśliła, że chce rozmawiać z rodzicami na temat obniżania wieku obowiązku szkolnego. Zaznaczyła, że przyjęta we wtorek nowelizacja to "efekt rozmów z rodzicami i wsłuchania się w ich obawy".

Poinformowała, że specjalnie z myślą o rodzicach dzieci sześcioletnich została uruchomiona we wtorek infolinia i strona internetowa. Jak mówiła, pod numerem telefonu 22 3474700 rodzice mogą uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania oraz zgłaszać uwagi dotyczące przygotowania szkół na przyjęcie najmłodszych uczniów.

Szumilas zapewniła, że wszystkie uwagi będą przekazywane odpowiednim kuratorom oświaty. Infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18.

Minister podała także, że informacje dotyczące obniżenia wieku obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat skierowane do rodziców, nauczycieli, a także samorządowców można też znaleźć na stronie internetowej http://www.6latki.men.gov.pl.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.