PARTNER PORTALU
  • BGK

63 mln zł dla bydgoskiego uniwersytetu

  • GK    18 kwietnia 2011 - 10:20
63 mln zł dla bydgoskiego uniwersytetu

Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego powstaje nowoczesne zaplecze sportowe i funkcjonalny gmach biblioteki głównej. Do uczelni trafi na ten cel ponad 63 mln zł wsparcia.
Oba przedsięwzięcia są dofinansowane z puli regionalnego programu operacyjnego województwa kujawsko-pomorskiego.

Teren przy ulicy Ogińskiego, gdzie stanie nowa biblioteka, jest już gotowy. Uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę książnicy.

Budowa i wyposażenie Biblioteki Głównej UKW zostały dofinansowane kwotą 42,5 mln zł. W budynku o powierzchni 16 000 mkw w wolnym dostępie znajdzie się ok. 4 proc. zbiorów, reszta będzie dostarczana czytelnikom na zamówienie.

Pracownie specjalistyczne biblioteki będą rozbudowane, a ich użytkownicy będą mieli zapewniony dostęp do internetu. W gmachu znajdą się też sale dydaktyczne i komputerowe dla kierunku informacja naukowa i bibliotekoznawstwo.

Zasoby biblioteki będą dostępne w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej, działającej w ogólnopolskiej sieci bibliotek cyfrowych. Budynek książnicy powinien być gotowy na przełomie 2012 i 2013 roku.

W ramach projektu także dawny kompleks Bydgoskiego Klubu Polonia, zmieni się w nowoczesne Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Dofinansowanie tego projektu wynosi ponad 21 mln zł.

Pierwszy etap prac obejmuje modernizację istniejącego kompleksu obiektów (budynek dydaktyczny, sala sportowa, basen) i dobudowę do budynku basenu sali gimnastyki.

W kompleksie boisk sportowych powstanie budynek szatniowo-magazynowy z salą do sztuk walki. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu będą mogli aktywnie spędzać czas nie tylko studenci, ale również wszyscy mieszkańcy Bydgoszczy.

Pierwsze zajęcia w nowoczesnym ośrodku sportowym rozpoczną się już w 2012 roku. Zarząd województwa uznał inwestycje Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego za projekty o strategicznym znaczeniu dla rozwoju regionu, dlatego już w listopadzie 2007 roku zdecydował o umieszczeniu ich na Indykatywnej Liście Projektów Kluczowych RPO.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.