PARTNER PORTALU
 • BGK

77 szkół do likwidacji

 • PAP    24 maja 2011 - 13:37
77 szkół do likwidacji

77 z 2849 szkół województwa śląskiego zostało wytypowanych przez samorządy do likwidacji – wynika z raportu Śląskiego Kuratorium Oświaty.
Lista likwidowanych w województwie śląskim szkół stanowi 2,7 proc. wszystkich placówek oświatowych. Jak wynika z raportu, w każdym z przypadków decyzje o zamknięciu lub połączeniu dwóch szkół w jeden zespół – co w praktyce i tak wiąże się z likwidacją jednej z nich – podyktowane były małą liczbą uczniów oraz czynnikami ekonomicznymi.

Radni, którzy na przełomie stycznia i lutego tego roku przegłosowali uchwały likwidacyjne, w przeważającej większości uzasadniali swoje decyzje spadkiem liczby uczniów oraz zwiększonymi kosztami utrzymania budynków.

W Piekarach Śląskich, gdzie dojdzie do połączenia dwóch zespołów szkół w jeden, we wtorek radni swoją decyzję usprawiedliwiali kilkukrotnym spadkiem liczby uczniów w ostatnich 10 latach. „W 2001 roku w Zespole Szkół nr 1 mieliśmy 670 uczniów, obecnie jest ich zaledwie 106. Drastyczne obniżenie się liczby nastolatków niesie za sobą niższą subwencję oświatową, jaką corocznie każda gmina dostaje na jednego ucznia” – wyjaśniał Artur Madaliński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.

Tegoroczna wysokość subwencji wynosi 4717,02 zł. Przedstawiciele piekarskiego samorządu zwracali uwagę także na inne aspekty tej decyzji, czyli połączenie w jeden – Zespołu Szkół nr 1 z Zespołem Szkół nr 2. „W Zespole Szkół nr 2 jest jeszcze liceum ogólnokształcące oraz technikum. W 2010 roku tylko 12 uczniów z technikum przystąpiło do matury i żaden jej nie zdał. Wyniki nauczania w tej szkole dają wiele do myślenia” – powiedział Madaliński.

Spadek liczby uczniów w szczególności dotknął Rybnik oraz powiat będziński. Pierwszy na listę kuratoryjną zgłosił 13 szkół, drugi wpisał ich 16. Kuratorium Oświaty nie jest jednak w stanie określić liczby uczniów, których dotkną zmiany. Trwa weryfikacja. „Bardzo często są to małe 20-30 osobowe szkoły” – tłumaczyła we wtorek Anna Wietrzyk, rzecznik prasowy Śląskiego Kuratorium Oświaty.

W szkołach policealnych malejąca liczba słuchaczy powodowała, że rocznie z mapy szkolnictwa wykreślano kilkanaście placówek. „W roku szkolnym 2009-2010 na 33 szkoły przeznaczone do likwidacji aż 17 dotyczyło szkół policealnych” – wyjaśniła Wietrzyk. W tym roku do likwidacji wytypowanych zostało 16.

Szkoły policealne znalazły się w trudnym położeniu. Malejąca liczba uczniów spowodowała, że tuż po zdanej maturze większość absolwentów szkół ponadgimnazjalnych nie zgłaszała problemów ze znalezieniem miejsca w uczelniach. Szkoły policealne mogły tylko – w ograniczonym stopniu – liczyć na kandydatów, którym nie powiodło się w rekrutacji na wymarzony kierunek studiów.

Na 77 szkół, które znalazły się w raporcie, aż 15 to technika. Kolejne miejsca – ze względu na typ szkoły – zajęły szkoły podstawowe – 14, licea profilowane – 12 oraz licea ogólnokształcące – 11.

Sytuacja demograficzna w śląskiej oświacie wykazywała znaczące zmiany w latach 2008-2011. W tym okresie w szkołach podstawowych liczba dzieci zmniejszyła się o 12 tys., w szkołach ponadgimnazjalnych jest ich 18 tys. mniej. Łącznie, w ciągu trzech lat, liczba uczniów zmniejszyła się o 45 tys. „Jeśli weźmiemy pod uwagę miniony rok szkolny i stan obecny, to mamy 20 tys. mniej dzieci i młodzieży” – tłumaczyła rzeczniczka.

W raporcie kuratorium oświaty negatywnie zaopiniowało siedem spośród wszystkich 77 wniosków o likwidację szkół. Pozytywnej opinii nie otrzymały te samorządy, które zgłosiły chęć przekazania swoich szkół w ręce stowarzyszeń, bez wskazania ich nazw i adresów. Jeśli braki zostaną uzupełnione, szkoły będzie można przekazać stowarzyszeniom.

Samorządy nie przekroczyły natomiast terminu, zgodnie z którym o zamiarze likwidacji szkół, musiały powiadomić społeczność lokalną i nauczycieli, najpóźniej pół roku przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • Cholewka, 2011-05-25 09:53:15

  Teraz absolutnie nie nalezy nic likwidowac. Walka samorządów o szkoły jest aktualna tylko najpierw do tego celu potrzebna jerst jak sie to mówi "kapusta"
 • Boczuś, 2011-05-25 09:47:41

  Wszystko zlikwidujmy! Niech nie będzie niczego!!!Prawdaż?
 • Eterno Vagabundo, 2011-05-25 09:20:23

  W miejsce szkół niech powstanie, ku radości Panów, Towarzystwo Pomocy dla Erotomanów. A w przyszłości okaże się prawdą niezbitą, Że, jak Rzym, diabli wezmą też Rzeczpospolitą.