PARTNER PORTALU
  • BGK

„Kopernik” promuje interdyscyplinarność wśród nauczycieli

  • PAP    26 sierpnia 2011 - 15:00
„Kopernik” promuje interdyscyplinarność wśród nauczycieli

Interdyscyplinarne podejście do nauczania może sprawić, że uczniowie lepiej zrozumieją świat – uważają organizatorzy konferencji dla nauczycieli „Pokazać – Przekazać” z Centrum Nauki Kopernik.
„Od dziecka poznajemy świat w sposób całościowy. Ale kiedy zaczynamy chodzić do szkoły, to nagle ten świat dzieli nam się na przedmioty, które się ze sobą bardzo często nie łączą” – mówi Robert Firmhofer, dyrektor CNK. Jego zdaniem postrzeganie świata podzielonego na sztywne dziedziny wiedzy nie jest zgodne z rzeczywistością.

„Nauka, z powodów metodologicznych, podzielona jest na dyscypliny. Ale od pewnego czasu odkrywamy, że postęp jest możliwy, kiedy łączymy te dziedziny ze sobą, kiedy odkrywamy podejście interdyscyplinarne” – uważa Firmhofer.

„Zależy nam na tym, żeby w czasie tej konferencji zaszczepić interdyscyplinarne podejście w nauczycielach” – podkreśla dyrektor CNK.

Wyjaśnia, że chodzi o to, aby belfrzy zaczęli sami znajdować zależności pomiędzy poszczególnymi przedmiotami i żeby szukali języka, którym mogliby w sposób interdyscyplinarny opowiadać o rzeczywistości.

„To przyczyni się do budowania pełniejszego i doskonalszego obrazu świata u dzieci i młodzieży” – uważa dyrektor CNK.

Firmohofer twierdzi, że ilość wiedzy, jaką dysponują ludzie, podwaja się co trzy lata i nie da się przewidzieć, jakie rewolucyjne dokonania naukowe zmienią ludzkie życie. Jego zdaniem wychowawcy i nauczyciele, w związku z szybkim postępem nauki, powinni być więc przygotowani do zasadniczych zmian w profilu zawodowym. A w tym może im pomóc interdyscyplinarne podejście do nauki.

W konferencji „Pokazać – Przekazać” uczestniczą nauczyciele reprezentujący różne stopnie edukacji (zarówno przedszkola, jak i licea) oraz różne dziedziny wiedzy.

W programie, oprócz warsztatów i pokazów naukowych znajdują się wystąpienia naukowców, którzy w swoich badaniach stosują podejście interdyscyplinarne.

Po konferencji nauczyciele będą wiedzieć nie tylko o tym „jak uczyć”, ale też „czego uczyć”. Spotkania z nauczycielami zakończyć się mają 29 sierpnia.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.