PARTNER PORTALU
  • BGK

„Plastyk” w nowej szacie

  • www.gazetacz.com.pl (UG)    7 maja 2012 - 09:38

Oddano do użytku nowy obiekt Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego przy ulicy Pułaskiego 15 w Częstochowie.
Uroczystość miała miejsce w spektakularnym miejscu – galerii, która w najbliższym czasie zostanie nazwana imieniem Jerzego Dudy-Gracza.

W uroczystym otwarciu uczestniczyli: minister kultury Bogdan Zdrojewski, częstochowscy parlamentarzyści – posłanka PO Halina Rozpondek i poseł PiS Szymon Giżyński, przedstawiciele władz miasta, nauczyciele, uczniowie, absolwenci placówki.

– Priorytetem są przedsięwzięcia adresowane do dzieci. Liceum Plastyczne w Częstochowie zasłużyło podwójnie na tę inwestycję. Z jednej strony poziomem kształcenia, tradycją, ale też dobrze sformatowanym wnioskiem – powiedział na otwarciu minister Zdrojewski.

Poseł Szymon Giżyński kierując słowo do grona nauczycielskiego i uczniów zwrócił uwagę na patriotyczne przesłanie przedsięwzięcia. – Bardzo wiele można zazdrościć Plastykowi. Przedsiębiorczości, pani dyrektor, grona pedagogicznego, absolwentów, uczniów, przyjaciół. Ale trzeba też zazdrościć patrona szkoły – Jacka Malczewskiego, który przemawia do nas wszystkich nie tylko swoimi malarskimi arcydziełami, ale także słowami. A powiedział między innymi, i zapewne nie tylko do swojego pokolenia artystów, malarzy: „Malujcie tak, aby Polska zmartwychwstała”.

Powiedział także: „Gdybym nie był Polakiem, nie byłbym artystą”. Jakże to kontrastuje z wypowiedzią znanego reżysera, jurora wielu ekumenicznych festiwali, który stwierdził bardzo niefrasobliwie, że „Żeby być Polakiem najpierw musi być kosmopolitą”. Dlatego życzę państwu, byście to co tu czynicie i czynić będziecie, czynili dla dobra polskiej kultury, w duchu umiłowania narodowych tradycji i w poczuciu narodowej dumy”.

Rozbudowa Zespołu Szkół Plastycznych realizowana była w latach 2009-2012, w ramach projektu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” i pochłonęła ponad 21 mln złotych. Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 17 mln 608 tys. zł.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.