PARTNER PORTALU
  • BGK

90 mln zł z Unii na laboratorium

  • www.malopolskie.pl/GK    26 kwietnia 2011 - 10:30
90 mln zł z Unii na laboratorium

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Materiałów i Nanotechnologii AGH – jednego z najnowocześniejszych laboratoriów w kraju, które powstaje w Krakowie.
15 laboratoriów badawczych wyposażonych w światowej klasy sprzęt, sale konferencyjne i seminaryjne. To wszystko znajdzie się w Centrum Materiałów i Nanotechnologii Akademii Górniczo- Hutniczej.

Czytaj też: Krakowskie uczelnie zmienią się nie do poznania

To jedna z największych inwestycji krakowskiej uczelni w ostatnim czasie. Budowę centrum wsparła Unia. Władze uczelni otrzymały prawie 90 mln zł unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Centrum będzie jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w kraju. W dwu kondygnacyjnym, efektownie przeszklonym budynku o powierzchni prawie 6 tys. metrów kwadratowych znajdą się: laboratoria naukowo-badawcze, sale konferencyjne i seminaryjne.

Laboratoria będą wyposażone w nowoczesną aparaturę, która pozwoli prowadzić badania w zakresie materiałów konstrukcyjnych, funkcjonalnych i nanomateriałów.

Działając w oparciu o współpracę z wiodącymi laboratoriami w Polsce i na świecie w tej dziedzinie, umożliwi ono również realizację innowacyjnych prac doktorskich, staży podoktorskich i prac habilitacyjnych.

Nanotechnologie to jedna z najmłodszych, ale najlepiej rozwijających się dziedzin nauki. Trend taki pokazuje też najnowszy raport przygotowany przez Krakowski Park Technologiczny. Nanotechnologie znalazły się na liście 10 wiodących technologii, które zdecydują o przyszłości regionu.

Zdaniem rektora AGH Antoniego Tajdusia, nowoczesne centrum ma szansę połączyć wiodące ośrodki naukowe w Krakowie. Z laboratoriów skorzystają nie tylko naukowcy Akademii Górniczo – Hutniczej, ale też kadra naukowa Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.