PARTNER PORTALU
  • BGK

A przedszkolaków mamy za mało

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    20 kwietnia 2011 - 09:22
A przedszkolaków mamy za mało

W Polsce chodzi do przedszkola mniej dzieci niż w innych krajach Unii. Za to nasza młodzież chętniej kontynuuje edukację.
We Francji, Belgii i Holandii każde dziecko od czwartego roku życia do chwili pójścia do szkoły podstawowej jest przedszkolakiem, w Polsce tylko 67,5 proc. – wynika z unijnego raportu o edukacji przedstawionego wczoraj w Brukseli. Unijny cel, który ma być zrealizowany do 2020 r., to 95 proc. – informuje „Rzeczpospolita”.

Czytaj też: Przedszkola – mus i marzenie
Czytaj też: Rząd obiecuje pieniądze na przedszkola

Odsetek przedszkolaków w Polsce jednak ciągle rośnie. Czterolatków – według MEN – jest o 20 proc. więcej w przedszkolach niż cztery lata temu. Od września pięciolatki będą objęte obowiązkiem przedszkolnym. A od 2014 r. zostanie wprowadzone prawo czterolatka do przedszkola, tzn. jeśli rodzice będą chcieli go tam posłać, gmina będzie musiała zapewnić mu miejsce.

Czytaj też: Przedszkola dybią na pięciolatki

Z pięciu celów edukacyjnych, które UE postawiła sobie do 2010 r., udało się tylko z jednym: zwiększyć liczbę absolwentów wydziałów matematycznych, nauk ścisłych i politechnik. Tu sukces jest spektakularny, bo miał być wzrost o co najmniej 15 proc., a był o 37 proc. Najszybciej takich absolwentów przybywało w Portugalii, na Słowacji i w Czechach, nieźle wypadła też Polska, gdzie ich liczba się podwoiła.

W Polsce przedwczesne kończenie nauki jest mniejszym problemem niż w większości krajów UE. Ze wskaźnikiem 5,3 proc. dzieci, które kończą edukację na etapie obowiązkowym, jesteśmy bezpiecznie poniżej unijnego celu: maksimum 10 proc. Na Malcie i w Portugalii ten problem dotyczy ponad 30 proc. dzieci.

Nieźle, bo na trzecim miejscu, wypadamy też pod względem liczby młodzieży osiągającej wykształcenie przynajmniej średnie. Unijny cel to przynajmniej 85 proc. osób w wieku 22 lat, w Polsce jest ich 91 proc. Najgorsze znów są Malta i Portugalia – pisze „Rzeczpospolita”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.