PARTNER PORTALU
  • BGK

A. Zbierski i o. L. Wiśniewski honorowymi obywatelami Gdańska

  • PAP    26 maja 2011 - 16:55

O. Ludwikowi Wiśniewskiemu z zakonu dominikanów oraz archeologowi i historykowi prof. Andrzejowi Zbierskiemu Rada Miasta Gdańska nadała w czwartek tytuły honorowych obywateli miasta.
Wręczenie wyróżnienia o. Wiśniewskiemu zaplanowano na uroczystej sesji rady miejskiej 18 czerwca. Kiedy prof. Zbierski odbierze tytuł honorowego obywatela Gdańska, jeszcze nie wiadomo.

O. Ludwik Wiśniewski urodził się 25 października 1936 r. w Skierbieszowie k. Zamościa. W latach 1963-1966 i 1968-1972 prowadził duszpasterstwo akademickie w parafii św. Mikołaja w Gdańsku, gdzie aktywni byli tacy członkowie opozycji jak Aleksander Hall, Arkadiusz Rybicki, Grzegorz Grzelak, Maciej Grzywaczewski, Dariusz Kobzdej i Marian Terlecki.

Czytaj też: Mazowiecki honorowym obywatelem Płocka?

W latach 1972-1981 dominikanin prowadził duszpasterstwo akademickie w Lublinie. W 1976 r. był sygnatariuszem listu otwartego do I sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka dotyczącego dyskryminacji ludzi wierzących. W latach 70. był też uczestnikiem spotkań działaczy ROPCiO, KSS KOR oraz Ruchu Młodej Polski.

Czytaj też: Honorowe obywatelstwo Poznania dla prof. Trzeciakowskiego

Po wprowadzeniu stanu wojennego o. Wiśniewski organizował pomoc represjonowanym. W lipcu 1986 r. był współinicjatorem pikiety we Wrocławiu na rzecz uwolnienia Władysława Frasyniuka. W latach 1990-1996 był duszpasterzem w parafii św. Katarzyny w Petersburgu.

- Bez duszpasterstwa ojca Ludwika Gdańsk byłby zupełnie innym miastem. Uboższym o ludzi odważnych i niezależnie myślących - napisała w uzasadnieniu wniosku o przyznanie dominikaninowi honorowego obywatelstwa Gdańska grupa radnych Platformy Obywatelskiej.

Andrzej Zbierski urodził się 20 stycznia 1926 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Był członkiem Szarych Szeregów AK. W latach 1945-46 pełnił funkcję łącznika I Komendy Konspiracyjnego Wojska Polskiego dowodzonego przez kpt. Stanisław Sojczyńskiego "Warszyca". Skazany w 1946 r. po sfingowanym procesie nie przyznał się do winy. Przesiedział ponad rok w aresztach UB i więzieniu.

W roku 1953 uzyskał tytuł magistra archeologii, a rok później magistra historii na Uniwersytecie Łódzkim. W latach 1955-1991 kierował badaniami archeologicznymi w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Gdańsku, zaś w latach 1991-2001 był dyrektorem Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Był pomysłodawcą budowy repliki łodzi św. Wojciecha z 997 r. na uroczystość tysiąclecia miasta Gdańska. Pomagał jako konsultant historyczny Jerzemu Hoffmanowi przy realizacji filmu "Ogniem i mieczem". Po sierpniu 1980 r. był aktywnym działaczem Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność" w PAN.

Zbierski opublikował ok. 300 prac naukowych, zbadał m.in. grób astronoma Jana Heweliusza w kościele św. Katarzyny w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.