PARTNER PORTALU
  • BGK

Absolwenci studiów śląskich znajdą pracę w samorządzie?

  • PAP    11 lutego 2015 - 07:59
Absolwenci studiów śląskich znajdą pracę w samorządzie?

fot. pixabay.com

Studia śląskie planuje uruchomić od października Uniwersytet Śląski w Katowicach.  Pierwszy rok będzie mogło rozpocząć maksymalnie 50 osób.
Prodziekan ds. rozwoju i promocji wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego prof. Marian Kisiel poinformował we wtorek, że program kształcenia jest już gotowy. "Istotą tych studiów będzie, aby każda osoba, które je ukończy miała ugruntowaną wiedzę na temat historii Górnego Śląska, jego teraźniejszości, dialektu śląskiego, kultury zarówno materialnej jak i duchowej" - powiedział PAP.

Będą to dwuletnie, dzienne studia magisterskie skierowane do osób posiadających już licencjat - m.in. po studiach społecznych lub humanistycznych.

W programie studiów przygotowanym przez specjalistów z różnych wydziałów Uniwersytetu Śląskiego znalazły się m.in. prawo lokalne, antropologia kultury Górnego Śląska, socjologia miasta (m.in. kształtowanie się miast), historia Górnego Śląska do wieku XIX i osobno - historia regionu w XX i XXI wieku, a także historia literatury Górnego Śląska, kanon literacki. "Będą też przedmioty językoznawcze mówiące o społecznym, historycznym zróżnicowaniu dialektu śląskiego. Przy tej okazji pewnie nie unikniemy pytania: +czy język kształtuje tożsamość narodową bądź inną+" - powiedział prof. Kisiel.

Przygotowany program nowych studiów interdyscyplinarnych za kilka dni zostanie przekazany rektoratowi uczelni, następnie będzie musiał przejść przez uczelniane komisje dydaktyczne. "Na końcu przedłożymy projekt pod rozwagę senatu uczelni, który zbierze się w drugiej połowie marca" - dodał prodziekan.

Studia śląskie uczelnia zamierza uruchomić w październiku dla maksymalnie 50 osób. Profesor podkreślił, że zainteresowanie studiami jest bardzo duże.

"Jesteśmy w Unii Europejskiej i bardzo wielką uwagę przykładamy do tego, żeby regiony miały własną tożsamość, dlatego chcielibyśmy aby absolwent studiów śląskich pracował w samorządach, instytucjach pożytku publicznego, muzeach, domach kultury; w jakimś sensie będzie kulturoznawcą, będzie miał świadomość, czym ten region różni się od innych". "Chodzi o to aby rozumiał potrzeby i aspiracje ludzi mieszkających na Górnym Śląsku" - zaznaczył profesor Kisiel.

Studia śląskie będzie prowadził wydział filologiczny Uniwersytetu Śląskiego. Wykładowcami będą specjaliści różnych wydziałów uczelni.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.