PARTNER PORTALU
  • BGK

Adamowicz spotkał się ze stypendystami Fahrenheita

  • AT    27 grudnia 2012 - 16:43
Adamowicz spotkał się ze stypendystami Fahrenheita

Młodzi gdańszczanie, którzy w tym roku otrzymali stypendia naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita na studia za granicą, spotkali się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem.
Świąteczne spotkanie ze stypendystami odbyło się w czwartek 27 grudnia w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Było okazją do złożenia życzeń i przełamania się opłatkiem, ale również do podzielenia się wrażeniami ze studiów na zagranicznych uczelniach i pochwalenia się osiągnięciami. W spotkaniu uczestniczyło 25 stypendystów.

Na ponad 2400 gmin w Polsce, tylko jedna przyznaje stypendia na studia za granicą – tą gminą jest miasto Gdańsk. W tym roku już po raz ósmy młodzi gdańszczanie otrzymali stypendia naukowe im. Gabriela Daniela Fahrenheita na studia za granicą.

Program stypendialny został rozpoczęty w 2005 roku z inicjatywy Pawła Adamowicza. Celem stypendium jest umożliwienie najzdolniejszym absolwentom szkół średnich, będących mieszkańcami Gdańska, podjęcie studiów na renomowanych uczelniach zagranicznych. W ten sposób władze miasta Gdańska chcą przyczynić się do tworzenia przyszłych elit intelektualnych miasta i kraju.

W roku akademickim 2012/2013 przyznano 11 stypendiów w kwocie 2000 zł miesięcznie oraz 18 stypendiów w kwocie 3000 zł miesięcznie dla studentów legitymujących się szczególnie wysokimi osiągnięciami naukowymi i pozaakademickimi. Każdy z wyróżnionych otrzymywać będzie stypendium przez najbliższy rok nauki (zależnie od uczelni jest to 9 lub 10 miesięcy).

Początkowo stypendia były przyznawane gdańskim absolwentom matury międzynarodowej. Od 6 lat mogą się o nie ubiegać również osoby legitymujące się maturą polską i wybitnymi osiągnięciami.

Warto podkreślić, że stypendia przyznawane są nie tylko absolwentom gdańskich szkół średnich. W tym roku sześciu stypendystów ukończyło w przeszłości III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni.

Budżet przeznaczony na realizację stypendiów naukowych prezydenta miasta Gdańska im. G. D. Fahrenheita w tym roku to 684 000 złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.