PARTNER PORTALU
  • BGK

Akcja informacyjna ZNP

  • PAP    7 maja 2012 - 13:15
Akcja informacyjna ZNP

„Koniec złych reform! Teraz!” – pod takim hasłem Związek Nauczycielstwa Polskiego prowadzić będzie przez cały maj ogólnopolską akcję informacyjną skierowaną do nauczycieli, rodziców i uczniów.
Do szkół mają trafić specjalne ulotki i plakaty. Jak mówił w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie prezes ZNP Sławomir Broniarz, celem akcji ma być wsparcie nauczycieli.

„Reformy są wymyślane przez polityków i urzędników, ale odpowiedzialność za ich wprowadzenie w każdej szkole spada na nauczycieli. To oznacza dodatkowe obowiązki, zadania, konieczność dostosowania do nowych wymagań i standardów. Odbywa się to bez żadnego wsparcia” – podkreślił Broniarz.

Według niego, to uczniowie i nauczyciele ponoszą konsekwencje – jak ocenił – źle przygotowanych i pośpiesznie wdrażanych zmian. Zdaniem prezesa ZNP, nauczyciele ciągle słyszą zarzuty skierowane w ich stronę, takie jak ten, że nieodpowiednio przygotowali uczniów do nowych egzaminów, do studiów, że za mało pracują.

„Chcemy zaakcentować nasz sprzeciw wobec nieprzemyślanych i pośpiesznie wprowadzanych reform, którym nie towarzyszy pilotaż oraz odpowiednie wsparcie nauczycieli. Zmiany są wprowadzane w błyskawicznym tempie i na ogromną skalę. Nauczyciele są nimi przytłoczeni. Na uprawianie takiej polityki edukacyjnej się nie zgadzamy” – mówił Broniarz.

Wprowadzaną reformę edukacji określił hasłem „3 x B”, czyli – jak wyjaśnił – bez koncepcji, bez faktycznego dialogu ze środowiskami, bez wsparcia państwa. „Nie jesteśmy przeciwko zmianom. Edukacja musi się zmieniać, ale mądrze i odpowiedzialnie” – zaznaczył prezes ZNP.

Broniarz przypomniał, że reforma to nie tylko wprowadzanie nowej podstawy programowej nauczania i nowych ramowych planów nauczania, ale także m.in. zmiany w kształceniu zawodowym i ustawicznym, nowa formuła egzaminów zewnętrznych, nowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej przez nauczycieli i coraz większa biurokracja w szkołach.

Zapowiedział, że we wtorek na prezydium Zarządu Głównego ZNP będzie dyskutowana koncepcja ogólnopolskiego sondażu wśród nauczycieli w sprawie ewentualnej akcji protestacyjnej.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.