PARTNER PORTALU
  • BGK

Aleja twórców ludowych w Łowiczu

  • PAP    12 czerwca 2011 - 19:24

Pierwsze dwie „gwiozdy”, czyli wycinanki łowickie ze szkła hartowanego odsłonięto na Starym Rynku w Łowiczu.
„Gwiozdami Łowickimi” mają być honorowani twórcy ludowi i osoby zasłużone dla upowszechniania kultury ludowej.

Na początek w alei wmurowano dwie tablice z „gwiozdą” i nazwiskami trzech twórców ludowych zasłużonych dla Łowicza i Ziemi Łowickiej: Janusza Kaźmierczaka, muzyka ludowego i kawalera odznaki „Gloria Artis” oraz Wandy i Juliana Brzozowskich – nieżyjących już założycieli Muzeum Ludowego Rodziny Brzozowskich w Sromowie.

Jak powiedział Artur Michalak z łowickiego magistratu w wielu miastach: Opolu, Łodzi czy Międzyzdrojach, swoje gwiazdy mają muzycy, filmowcy czy sportowcy. W Łowiczu postanowiono, by mieli również twórcy ludowi.

„Nigdzie w Polsce nie ma takiej formy uhonorowania twórców ludowych. Ponieważ chcemy, żeby Łowicz był postrzegany, jako stolica polskiego folkloru, stąd się narodził pomysł. Do tego dochodzi gra słów z naszą +gwiozdą+, która oznacza okrągłą wycinankę i stąd pomysł stworzenia takiej alei” – powiedział Michalak.

„Gwiozda Łowicka” to doroczna nagroda, ustanowiona przez radę miejską. Co roku będą przyznawane dwie: za twórczość ludową oraz za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej.

„Gwiozda” to jeden z trzech typów łowickiej wycinanki – obok „kodry” i „tasiemki”. To wycinanka okrągła, której dekorację stanowią symetryczne elementy roślinne (np. róże) lub zwierzęce (koguty czy pawie). Była elementem dawnego wyposażenia wnętrz.

Umieszczano je na belkach stropowych oraz jako zwieńczenie „tasiemek” wieszanych na ścianach. Dziś są przede wszystkim pamiątką kojarzoną z regionem łowickim.

Autorem „Gwiozdy Łowickiej” jest twórczyni ludowa Danuta Wojda.

Po odsłonięciu „gwiozd” w muszli koncertowej w parku Błonia Bohaterów Września 1939 r. odbył się benefis Janusza Kaźmierczaka.

Imprezy zorganizowano w ramach odbywającego się przez weekend Jarmarku Łowickiego połączonego z X Ogólnopolskimi Spotkaniami Folklorystycznymi „O Łowicki Pasiak”.

W ramach spotkań prezentowali się artyści z Łowicza i okolic oraz zespoły folklorystyczne m.in. z Raciborza, Nowego Sącza, Ełku, Istebnej oraz ze Słowacji.

Podczas Jarmarku twórcy ludowi prezentowali swoje rękodzieło i po raz pierwszy, dzięki dotacjom z UE, prowadzone były warsztaty ludowe.

Honorowy patronat nad imprezą objął minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz marszałek województwa łódzkiego.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.