PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska: Decyzja ws. szkoły w Kokoszkach powinna zapaść do 15 czerwca

  • PAP/JS    2 czerwca 2017 - 15:08
Anna Zalewska: Decyzja ws. szkoły w Kokoszkach powinna zapaść do 15 czerwca
Goszcząca w Gdańsku Zalewska poinformowała, że - zgodnie z procedurami - decyzja MEN w sprawie szkoły Kokoszkach powinna zapaść do 15 czerwca. (fot. MEN/twitter)

Minister edukacji narodowej Anna Zalewska poinformowała, że decyzja dotycząca szkoły w gdańskich Kokoszkach powinna zapaść do 15 czerwca. "Jest sporo nieprawidłowości" – oceniła szefowa resortu.
• Szkołę w Kokoszkach (leżącej na obrzeżach miasta, w szybko zaludniającej się dzielnicy) gdański samorząd zbudował kosztem około 36 mln zł.

• Władze Gdańska stoją na stanowisku, że miały prawo powierzyć placówkę w zarządzanie prywatnemu podmiotowi.

Obiekt przeznaczony na publiczną szkołę podstawową wybudował w dzielnicy Kokoszki gdański samorząd. W 2014 r. miasto powierzyło prowadzenie placówki wyłonionemu w konkursie podmiotowi niepublicznemu - spółce powołanej przez fundację "Pozytywne Inicjatywy" z Pucka. Na przełomie marca i kwietnia br. pomorska kurator oświaty stwierdziła nieważność decyzji prezydenta Gdańska zezwalającej na założenie szkoły i zaleciła, by placówkę przejął do prowadzenia samorząd. Dyrekcja szkoły odwołała się od tej decyzji do MEN.

Goszcząca w Gdańsku Zalewska poinformowała, że - zgodnie z procedurami - decyzja MEN w sprawie szkoły Kokoszkach powinna zapaść do 15 czerwca. Szefowa resortu zaznaczyła jednak, że może się zdarzyć, iż decyzja zostanie podjęta później.

Zalewska poinformowała, że po 10 czerwca ma się spotkać z rodzicami dzieci uczęszczających do szkoły w Kokoszkach. Wyjaśniła, że resort chce też "wystąpić do samorządu o kilka dokumentów". "Musimy mieć chwilę czasu, aby przeanalizować dokumenty" - wyjaśniła. "Najważniejsze są tam dzieci, nauczyciele i rodzice - i wszystko musi być temu podporządkowane" - dodała.

"Jest sporo nieprawidłowości, na które zwróciła uwagę pani kurator" - oceniła też Zalewska.

Decyzję o "stwierdzeniu nieważności decyzji" prezydenta Gdańska w sprawie "zezwolenia na założenie szkoły publicznej" w gdańskich Kokoszkach kurator oświaty Monika Kończyk, uzasadniała tym, że została ona "wydana z rażącym naruszeniem prawa". Kurator informowała, że warunkiem koniecznym do wydania zezwolenia na założenie szkoły publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną jest "towarzyszące założeniu tej szkoły korzystne uzupełnienie istniejącej sieci szkół w mieście lub gminie". "Tymczasem założenie publicznej szkoły podstawowej dla 650 uczniów przez podmiot niepubliczny nie jest korzystnym uzupełnieniem istniejących sieci szkół, lecz stanowi zaspokojenie podstawowych potrzeb edukacyjnych w rozbudowującej się dzielnicy miasta w ramach zadań własnych tego miasta" - wyjaśniała kurator w komunikacie dodając, że - w opinii kuratorium - tę konkretną szkołę powinno prowadzić miasto.

Stanowisko kurator poparły też regionalne władze NSZZ "Solidarność", które zaapelowały do samorządu o przejęcie i samodzielne prowadzenie placówki. Sprawę szkoły w Kokoszkach badała już w 2014 r. prokuratura. Umorzyła śledztwo w tej sprawie, nie dopatrując się złamania prawa. Z kolei Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, który zajął się sprawą na wniosek Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, orzekł, że szkołę powołano z naruszeniem prawa - zdaniem WSA sprzeczne z przepisami było m.in. uznanie przez władze Gdańska obiektu szkolnego jako lokalu użytkowego do wynajęcia.

Władze Gdańska stoją na stanowisku, że miały prawo powierzyć placówkę w zarządzanie prywatnemu podmiotowi.

Szkołę w Kokoszkach (leżącej na obrzeżach miasta, w szybko zaludniającej się dzielnicy) gdański samorząd zbudował kosztem około 36 mln zł. Oprócz szkoły, w placówce działają także oddziały przedszkolne. Ogłaszając konkurs na jej prowadzenie władze Gdańska argumentowały, że administrowanie placówką przez prywatny podmiot zapewni wyższy poziom edukacji oraz pozwoli zaoszczędzić w budżecie miasta kilka milionów złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.