PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska: Emerytowani nauczyciele na ratunek szkolnictwu zawodowemu?

 • pt    30 maja 2016 - 16:06
Anna Zalewska: Emerytowani nauczyciele na ratunek szkolnictwu zawodowemu?
Musimy zbudować na nowo szkolnictwo zawodowe, które przez lata było zaniedbywane i marginalizowane - mówi minister Anna Zalewska (fot.slaskie.pl)

• Sytuacja szkolnictwa zawodowego oraz zapowiedź reform w tej dziedzinie były tematem spotkania Śląskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, w którym wzięła udział Minister Edukacji.
• 24 czerwca dowiemy się jakie zmiany zajdą w szkolnictwie zawodowym.
"Musimy zbudować na nowo szkolnictwo zawodowe, które przez lata było zaniedbywane i marginalizowane. Pracodawcy dają nam wyraźne sygnały, że nie mogą już czekać, na rynku po prostu brakuje wykwalifikowanych fachowców. Musimy na wzór Niemiec czy Austrii wprowadzić system dualny i trwale połączyć szkolnictwo zawodowe z gospodarką" – powiedziała minister Anna Zalewska podczas spotkania.

Minister zapowiedziała, że 24 czerwca w Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu przedstawi wspólnie z wicepremierem i ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim zmiany, jakie zamierza wprowadzić w szkolnictwie zawodowym.

Jako kierunki zmian wskazała na większą elastyczność programową szkolnictwa, tworzenie programów wraz z pracodawcami a także ujednolicenie systemu sprawdzania kwalifikacji zawodowej.

Minister Zalewska mówiła o braku nauczycieli w szkolnictwie zawodowym i zapowiedziała możliwość sięgnięcia po emerytowanych pracowników, którzy mogliby kształcić młodych adeptów zawodu.

Śląski marszałek Wojciech Saługa zwrócił uwagę na konieczność systemowych rozwiązań ze strony rząd:

„Jeśli reformę szkolnictwa zawodowego sprowadzimy do działań samorządów lokalnych i wojewódzkich nic w tej kwestii się nie zmieni. Potrzeba kompleksowych rozwiązań ze strony ministerstwa i rządu inaczej nadal będziemy tkwić w systemowym chaosie” - powiedział marszałek Saługa.

W ubiegłym roku Zarząd Województwa Śląskiego przyjął „Program Rozwoju Szkolnictwa Zawodowego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020”.

Zakłada on dostosowanie oferty szkolnictwa zawodowego do potrzeb rynku pracy i gospodarki, unowocześnienie kształcenia w szkołach dla młodzieży oraz promocję tego typu kształcenia.

Program jest nakierowany m.in. na rozwój staży i praktyk dla uczniów, płatne szkolenia dla nauczycieli w firmach, tworzenie klas i kierunków na potrzeby konkretnych pracodawców oraz zakładanie nowoczesnych pracowni do nauki zawodu. Jest nakierowany także na współpracę szkół zawodowych z uczelniami oraz środowiskami gospodarczymi i przedsiębiorstwami.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (5)

 • doctus, 2016-06-17 16:12:50

  Do janek: Chyba tylko w dużych miastach brakuje nauczycieli do kształcenia w szkołach zawodowych bo w małych miastach tak do 60 000 mieszkańców sytuacja jest odwrotna młody nauczyciel musi mieć cholerne układy, żeby w szkole znaleźć pracę
 • bystra, 2016-06-11 16:01:12

  Nikt normalny nie zrezygnuje z emerytury aby podjąć pracę jako nauczyciel zawodu. To stanowisko pracy straciło wszelkie przywileje: nauczycielskie, emerytalne, wysługi lat, opieki zdrowotnej!!
 • Samorządowiec, 2016-05-31 09:43:44

  Kto jak kto ale emerytowany nauczyciel zawodu nie rozwiąże nabrzmiałych problemów szkolnictwa zawodowego. Nadszedł czas aby wreszcie w Polsce zmienić szkolnictwo zawodowe lokując jego praktyczną stronę w zakładach pracy, u przedsiębiorców i pracodawców. Jednak nie tak, jak jest teraz, gdzie jest roz...wiązanie oparte na zasadach kształcenia dualnego - jest co najwyżej fikcją wprowadzona w sierpniu ubiegłego roku przez poprzednia ekipę. Tę zmianę należy wprowadzić do systemu nie tylko poprzez system oświaty ale przede wszystkim w oparciu o wyposażenie zakładów i przedsiębiorców w całe instrumentarium materialno-prawne. Wcale nie trzeba daleko szukać. Wystarczy popatrzeć jak czynią to między innymi pragmatyczne Niemcy. To u pracodawców uczeń ma znaleźć wszystko co potrzebne mu będzie w dalszej karierze zawodowej. Od stanowiska pracy po np. stypendia włącznie. Tam jest kadra i bynajmniej nie emerytowana!. Tam są nowoczesne technologie. Tam jest myśl techniczna. Tam w zakładach pracy są naturalne warunki rozwoju umiejętności i kwalifikacji zawodowych dla młodzieży. To nie jest tylko zadanie dla MEN. Ten system wymaga współpracy i rzeczowego podejścia wielu ministerstw.  rozwiń