PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska, MEN: cel zmian to związanie szkół z branżami

  • PAP/rs    20 lutego 2018 - 14:55
Anna Zalewska, MEN: cel zmian to związanie szkół z branżami
Celem zmian w szkolnictwie branżowym i technicznym jest związanie szkół z branżami - podkreśla Anna Zalewska. (Fot. men.gov.pl)

Celem zmian w szkolnictwie branżowym i technicznym jest związanie szkół z branżami - podkreślała we wtorek minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jej zdaniem, pracodawcy są chętni, by uczestniczyć m.in. w szkoleniach i tworzeniu podstaw programowych.
  • Wprowadzono kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela, uwalniające pensję nauczyciela szkoły zawodowej.
  • - Nie ma tam żadnych ograniczeń. Przedsiębiorstwo czy pracodawca może się przez organ prowadzący po prostu do tej pensji dołożyć - mówi minister Zalewska.
  • Zdaniem Zalewskiej, obowiązujące egzaminy zawodowe są "absurdalne". - Po pierwsze, są teoretyczne, po drugie - jakoś dziwacznie utajnione, po trzecie - niemające nic wspólnego z rzeczywistością - powiedziała minister.

- Cel zmian to związanie szkoły bezwzględnie z branżą - powiedziała Zalewska w Szczecinie podczas konferencji dotyczącej wprowadzanych rozwiązań w systemie szkolnictwa branżowego i technicznego. Jak dodała, "Chcemy doprowadzić w 2019 r. do takiej sytuacji, że nie powstanie żadna klasa i żadna szkoła, jeżeli nie będzie miała wprost podpisanej jakiejkolwiek umowy, bo bardzo elastycznie do tego podchodzimy z partnerem biznesowym".

Zalewska powiedziała, że wprowadzono kolejne zmiany w Karcie Nauczyciela, uwalniające pensję nauczyciela szkoły zawodowej. - Nie ma tam żadnych ograniczeń. Przedsiębiorstwo czy pracodawca może się przez organ prowadzący po prostu do tej pensji dołożyć, po to żeby np. nie wysyłać swojego inżyniera (do szkoły-PAP), ale żeby zaprosić nauczyciela do swojego miejsca pracy, który będzie "pilnował" 15 czy 20 młodych ludzi, którzy staną się pracownikami w danym przedsiębiorstwie - dodała.

- Jesteśmy po 12 dużych spotkaniach z przedstawicielami branż w Polsce - kontynuowała Zalewska. - Oni są gotowi do tego, żeby dać pieniądze klasie patronackiej. (...) To są twarde pieniądze do różnego rodzaju stypendiów, czy umów lojalnościowych; można je podpisywać zgodnie z obowiązującymi przepisami - dodała.

- Jesteśmy umówieni z pracodawcami, że będą uczestniczyć nie tylko w edukacji, szkoleniu i pisaniu podstaw programowych, ale również w egzaminowaniu uczniów - podkreślała.

Zdaniem Zalewskiej, obowiązujące egzaminy zawodowe są "absurdalne". - Po pierwsze, są teoretyczne, po drugie - jakoś dziwacznie utajnione, po trzecie - niemające nic wspólnego z rzeczywistością. (...) Nas interesuje, czy młody człowiek obsługuje obrabiarkę, a nie czy ją opisuje na siedmiu czy dziesięciu arkuszach - podkreślała.

- Chcemy zaproponować taką szkołę, w której m.in. samorządy będą zwolnione z płacenia podatku od darowizny, bo pracodawcy z przyjemnością się dołożą do uruchomienia różnego rodzaju warsztatów i linii produkcyjnych. (...) Kiedy mówimy o robotach za setki milionów euro, to trudno sobie wyobrazić, że będzie odważny pracodawca, który pozwoli bez okresu przejściowego podejść młodemu pracownikowi do takiej produkcji - powiedziała Zalewska.

Podczas konferencji podpisano umowy o współpracy między spółką Koleje Bałtyckie oraz Związkiem Polskich Armatorów Żeglugi Śródlądowej a szczecińskimi szkołami technicznymi.

Od bieżącego roku szkolnego 2017/2018 zmieniana jest struktura szkół w Polsce - ruszyły m.in. szkoły branżowe I stopnia. Weszły one w miejsce wygaszanych zasadniczych szkół zawodowych. Absolwenci szkół branżowych I stopnia będą mogli kontynuować naukę w szkołach branżowych II stopnia i zdać w nich maturę. Od roku szkolnego 2019/2020 w miejsce obecnych 4-letnich techników powrócą technika 5-letnie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.