PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska: MEN pracuje nad nowelą ustawy i podstawą programową

 • PAP/JL    31 sierpnia 2016 - 10:26
Anna Zalewska: MEN pracuje nad nowelą ustawy i podstawą programową

Anna Zalewska: Od 1 września 2017 r. ruszają szkoły branżowe. Będą to zupełnie nowe, dwustopniowe szkoły zawodowe. Fot. Men.gov.pl

Minister edukacji Anna Zalewska ma nadzieję na to, że parlament do końca roku uchwali nowelizację ustawy zmieniającej strukturę szkół. Jednocześnie przygotowywane będą podstawy programowe i podręczniki.
Minister edukacji pytana o szczegółowe rozwiązania dotyczące zmiany struktury szkolnictwa powiedziała: – Poczekajmy, to jeszcze dwa tygodnie. Wcześniej wielokrotnie informowała, że projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczący tej materii zostanie przekazany do konsultacji publicznych w połowie września.

Czytaj też: W nowy rok szkolny z nowymi zasadami

Przypomniała też, że reforma wprowadzana będzie stopniowo. W pierwszym roku zmiany, czyli od września 2017 r. zmiany obejmą uczniów IV i VII klasy szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej.

Jak mówi Anna Zalewska, klasa IV szkoły podstawowej to klasa, w której uczniowie przeżywają pierwsze tąpnięcie, jeśli chodzi o stosunek do szkoły, wtedy to po trzech latach kształcenia zintegrowanego zaczyna się nauczania przedmiotowe. – Tam będzie tzw. propedeutyka przedmiotów, tam będziemy uczyć uczenia się – zapowiada minister Anna Zalewska.

Czytaj też: Miasta wciąż próbują wyhamować reformy w oświacie

Szefowa MEN zwróciła też uwagę na klasę VII szkoły podstawowej. – Będzie najtrudniejsza, bo będzie łączenie starej podstawy programowej z nową – wyjaśnia. Pod koniec czerwca Anna Zalewska zapowiedziała od września 2017 r. stopniową likwidację gimnazjów oraz wydłużenie nauki w szkołach podstawowych do ośmiu lat, a liceach do czterech lat. Oznacza to, że uczniowie, którzy we wrześniu tego roku pójdą do VI klas szkoły podstawowej, za rok zamiast do I klasy gimnazjum trafią właśnie do VII klasy szkoły podstawowej.

1 września 2017 r. mają też – zgodnie z zapowiedziami MEN – ruszyć szkoły branżowe. Będą to zupełnie nowe, dwustopniowe szkoły zawodowe. – Pracodawcy nie mogą dłużej czekać – uważa Anna Zalewska.

Minister edukacji pytana była także czy starczy czasu do września 2017 r., by przeprowadzić przez parlament projekt noweli ustawy, ustalić nowe obwody szkolne, przygotować podstawy programowe (określone jest w nich, co uczeń musi umieć kończąc każdy kolejny etap nauki) i podręczniki.

– Podstawy programowe będą opracowywane równolegle z ustawą. Ustawa mam nadzieję zostanie przegłosowana w parlamencie do końca grudnia. Jednocześnie z podstawami programowymi spotykamy się z wydawcami, by pokazać je im i ustalić harmonogram prac – informuje minister Zalewska.

Pytana, ile trwa przygotowanie podręcznika podała, że kilka miesięcy. – Jeżeli skorelujemy prace równolegle z podstawami programowymi, wydawcy będą podglądać, co się w podstawach programowych dzieje, zupełnie spokojnie zdążą – oceniła minister Anna Zalewska.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (6)

 • Abba, 2016-10-12 09:37:34

  To Pani Minister nie wie, że DOBRY podręcznik powstaje 2 lata a nie kilka miesięcy? To wszystko obije się na nas nauczycielach oraz na dzieciach. Ciągle wymyślacie nowe podstawy programowe, rzucacie pomysłami i teoriami z rękawa, a macie chociaż trochę pojęcie o praktyce?
 • fdrkxcfhd, 2016-09-01 14:01:46

  DOBRZE ŻE JESTEM W POLACZKOWIE ,SAME KUREWKI Z GIMNAZJIUM ,LICEUM I STUDIÓW ,AH DAJĄ (...) ZA NIC ,SĄ ZUPEŁNIE DARMOWE ,A TERAZ CHCĄ MI TO ZABRAĆ ZALEWSKA DAWAJ CÓRKE ,DUPIĆ MI SIĘ CHCE GŁUPIĄ KURWE I SZMATE POLACZKOWĄ
 • Pol, 2016-08-31 21:26:05

  Zgroza. Zaskakujące tempo zmian oraz argumenty przerażają. Wszystko skupi się na samorządowcach i to tuż przed wyborami. Najgorsze, że moim zdaniem to nic nie da . PRL już był.