PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska, MEN zapowiada wielką debatę o zmianach w oświacie

  • pt    8 marca 2016 - 10:31
Anna Zalewska, MEN zapowiada wielką debatę o zmianach w oświacie
Ministerstwo Edukacji uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą ogólnopolskiej debacie „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”. (fot.men.gov.pl)

• Ministerstwo Edukacji uruchomiło specjalną stronę internetową poświęconą ogólnopolskiej debacie „Uczeń. Rodzic. Nauczyciel – Dobra Zmiana”.
• Debaty o zmianach w systemie oświaty odbędą się w 16 miastach w Polsce.
W serwisie www.debataoswiatowa.men.gov.pl – resort będzie na bieżąco zamieszczać wszystkie informacje dotyczące spotkań, rozmów i debat organizowanych w różnych częściach kraju na temat zmian w polskim systemie edukacji.

Za pośrednictwem strony każdy może przesyłać do MEN swoje uwagi, wnioski i spostrzeżenia dotyczące najważniejszych tematów związanych z przyszłością polskiej oświaty.

– Tak szerokiej debaty jeszcze w Polsce nie było. Zanim przystąpimy do zmian systemu edukacji, chcemy wspólnie z obywatelami przedyskutować je i zaplanować ich realizację – mówi minister Anna Zalewska.

– Zachęcamy samorządowców i liderów regionów, by we własnym zakresie zorganizowali własne lokalne debaty o polskiej edukacji – mówi szefowa MEN. – Zapraszamy na stronę internetową, poinformujcie nas o przebiegu spotkania i prześlijcie wypracowane wnioski – dodaje Zalewska.

W serwisie znajduje się także specjalna strefa poświęcona pracy blisko 2 tys. osób, które zgłosiły się do grona Ekspertów Dobrej Zmiany. Eksperci będą pracować w 16. grupach tematycznych. Każda z nich zajmie się innym zagadnieniem.

Po zalogowaniu się na stronie, każdy ekspert będzie mógł zapisać się do udziału w konsultacjach dotyczących między innymi prac nad nową podstawą programową: wychowania przedszkolnego, kształcenia ogólnego oraz podstawą programową kształcenia w zawodach.

Eksperci dyskutować będą również o systemie egzaminów zewnętrznych, roli rodzica w szkole, doskonaleniu zawodowym nauczycieli, wychowawczej roli szkoły oraz miejsca historii w szkole.

Równolegle do prac zespołów eksperckich, które spotykać się będą w MEN, w całej Polsce trwać będą wojewódzkie debaty oświatowe. Mają one swoje cztery tematy przewodnie: szkolnictwo specjalne, kształcenie zawodowe, finansowanie, bezpieczeństwo. Zaplanowano debaty o zmianach w systemie oświaty aż w 16 miastach w Polsce.

Oto harmonogram planowanych spotkań oraz ich tematyka:

14 marca 2016 r. we Wrocławiu – finansowanie;

15 marca 2016 r. w Lublinie – kształcenie zawodowe;

21 marca 2016 r. w Poznaniu – bezpieczeństwo;

21 marca 2016 r. w Siedlcach – kształcenie zawodowe;

4 i 18 kwietnia 2016 r. w Rzeszowie – finansowanie i kształcenie zawodowe;

5 kwietnia 2016 r. w Gorzowie Wielkopolski – szkolnictwo specjalne;

6 kwietnia 2016 r. w Szczecinie – finansowanie;

11 kwietnia 2016 r. w Łodzi – bezpieczeństwo;

11 kwietnia 2016 r. w Białymstoku – szkolnictwo specjalne;

19 kwietnia 2016 r. w Krakowie – szkolnictwo specjalne;

25 kwietnia 2016 r. w Kielcach – finansowanie;

26 kwietnia 2016 r. w Bydgoszczy – kształcenie zawodowe;

9 maja 2016 r. w Gdańsku – bezpieczeństwo;

9 maja 2016 r. w Opolu – kształcenie zawodowe;

16 maja 2016 r. w Olsztynie – bezpieczeństwo;

17 maja 2016 r. w Katowicach – szkolnictwo specjalne.

- Naszą intencją jest, aby zaproponowana problematyka debat wojewódzkich była jedynie punktem wyjścia. Dlatego też do udziału w spotkaniach w regionach zapraszamy nie tylko samorządowców, ale też uczniów, rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych – informuje MEN.

Ogólnopolska debata zakończy się 27 czerwca br. w Toruniu.

- To właśnie tam podsumujemy ten intensywny czas spotkań, rozmów i dyskusji. Opowiemy o tym, co udało nam się wypracować w czasie ostatnich miesięcy naszej wspólnej pracy. Poinformujemy, jak ma wyglądać zmiana systemu edukacji. Zmiana, której dokonamy wspólnie – czytamy w komunikacie resortu edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • w.potega@neostrada.pl, 2016-03-09 10:13:12

    Potrzebna jest generalna (całościowa) diagnoza funkcjonowania polskich scjentystycznych szkół, zaprogramowanych w PRL-u.