PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska: Nie ma "podwójnego rocznika", mamy prawie 50 tys. wolnych miejsc

 • PAP/JS    26 kwietnia 2018 - 20:51
Anna Zalewska: Nie ma "podwójnego rocznika", mamy prawie 50 tys. wolnych miejsc
Podczas swojego wystąpienia na kongresie minister podkreśliła, że bardzo duże zmiany zajdą w szkolnictwie branżowym (fot. MEN/twitter)

Nie ma "podwójnego" rocznika - mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak podała, według wyliczeń ministerstwa w szkołach będzie prawie 50 tys. wolnych miejsc.
 • Podczas swojego wystąpienia minister podkreśliła, że bardzo duże zmiany zajdą w szkolnictwie branżowym.
 • Poinformowała, że 9 mld zł na szkolnictwo branżowe będzie pochodziło wprost z budżetu państwa, a 4 mld zł będzie w dyspozycji urzędów marszałkowskich.
 • "Subwencja oświatowa jest archaiczna, niesprawiedliwa" - mówiła Anna Zalewska. Przypomniała, że jest to ponad 43 mld zł, a jednocześnie subwencja składa się z 50 "wag" - nie wiadomo, kto i w jaki sposób je obliczał.

"Mamy wszystko policzone. W tej chwili w Systemie Informacji Oświatowej widzimy prawie 50 tys. wolnych miejsc. Mamy tak dramatyczny niż demograficzny" - powiedziała dziennikarzom Anna Zalewska. Dodała, że ministerstwo edukacji współpracuje z poszczególnymi samorządami i będzie w razie potrzeby wspierało powiaty.

Minister zapowiedziała, że od maja ruszy kampania informacyjna, podczas której na spotkaniach rodzice dowiedzą się, że młodzi ludzie kończący w 2019 r. ośmioklasową szkołę podstawową i gimnazjum nie będą ze sobą rywalizowali i będą się uczyli według różnych podstaw programowych. Rodzice i uczniowie dowiedzą się także, jak będą wyglądały egzaminy.

Podczas swojego wystąpienia minister podkreśliła, że bardzo duże zmiany zajdą w szkolnictwie branżowym. "Chcemy, żeby we wrześniu projekt ustawy był już po konsultacjach społecznych i po Radzie Ministrów. Sejm, mam nadzieję, zajmie się tym projektem, tym bardziej, że jest on powszechnie akceptowany" - powiedziała. Dodała, że "w grudniu będziemy prosić prezydenta o podpisanie tej ustawy, dlatego, że ona rzeczywiście jest bardzo dużą zmianą, oczekiwaną przez pracodawców".

Jak mówiła minister, uczeń szkoły branżowej "będzie u pracodawcy, a pracodawca w szkole". Dodała, że pracodawcy uczestniczą w tworzeniu podstaw programowych dla szkół branżowych. Poinformowała, że 9 mld zł na szkolnictwo branżowe będzie pochodziło wprost z budżetu państwa, a 4 mld zł będzie w dyspozycji urzędów marszałkowskich. "Jest też ogromna odpowiedzialność pracodawców, którzy chcą się dołożyć do szkoły branżowej" - podkreśliła.

"Subwencja oświatowa jest archaiczna, niesprawiedliwa" - mówiła Anna Zalewska. Przypomniała, że jest to ponad 43 mld zł, a jednocześnie subwencja składa się z 50 "wag" - nie wiadomo, kto i w jaki sposób je obliczał.

Jak mówiła, w roku 2005/06 w całej Polsce było 7,2 mln uczniów, teraz jest niespełna 5 mln, licząc razem ze słuchaczami szkół policealnych dla dorosłych. "Dla kształcenia bezrobotnych, np. bliżej nieokreślonych techników administracji, nie będzie pieniędzy. Będziemy finansować tylko i wyłącznie to, co ma przełożenie na rynek pracy. To są publiczne pieniądze i musimy ponosić za nie odpowiedzialność" - powiedziała minister na kongresie.

Zalewska przypomniała, że w zeszłym roku zaproponowała zmiany, widząc kłopoty, w tych gminach, gdzie wyraźnie jest odczuwalny niż demograficzny. "Niestety samorządowcy nie chcieli wtedy dyskutować" - powiedziała dziennikarzom. "Przystąpiliśmy dwa tygodnie temu do pierwszych rozmów i ustalania słowniczka, co jest w subwencji, żeby samorządowcy i związkowcy mogli powiedzieć, w jaki sposób spojrzeć na tę subwencję" - mówiła.

Podkreśliła, że nie został ustalony harmonogram tych prac. "Jeżeli będzie zgoda wszystkich, wypracujmy razem założenia, to wtedy będziemy pokazywać ten projekt ustawy. Nie gwarantuję żadnego terminu" - zaznaczyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • szczęśliwy dyrektor, 2018-04-28 18:02:12

  Tak jest dobrze, że kto ma uprawnienia emerytalne odchodzi. I nauczyciele i dyrektorzy. W moim mieście póki co 17 konkursów na stanowisko dyrektora, w tym 14 osób odchodzi na własną prośbę. To jest ta dobra zmiana. Sama podjęłam taką decyzję, żal uczniów, nauczycieli ale człowiek ma tylko jedno życi...e.  rozwiń
 • Jan Kowalski, 2018-04-27 10:49:37

  Kłamczucha