PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska o braku podręczników: Mam nadzieje, że to sytuacje jednostkowe. Będziemy dzwonić do wydawców

 • PAP/AT    5 września 2017 - 10:50
Anna Zalewska o braku podręczników: Mam nadzieje, że to sytuacje jednostkowe. Będziemy dzwonić do wydawców
Jestem przygotowana, żeby monitorować wdrażanie reformy edukacji - powiedziała minister (Anna Zalewska, fot.men.gov.pl)

28 marca została zwolniona dotacja podręcznikowa, od kwietnia i maja można było spokojnie zamawiać podręczniki. Jedyni, którzy zamawiają podręczniki, to dyrektorzy szkół - oświadczyła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
• Przekształcenie generują dodatkowe miejsca pracy - powiedziała minister.

• Pojawi się prawie 10 tys. dodatkowych miejsc pracy dla nauczycieli - zaznaczyła.

• Dyrektorzy szkół i samorządowcy mają obowiązek zgłaszania do wolnych miejsc pracy. Jest 8 tys. wolnych miejsc pracy - dodała.

• Zalewska skomentowała też sprawę z podręcznikami. Poinformowała, że w konkretnych przypadkach związanych z brakiem podręczników w szkołach sprawdzi to z kuratorami.

Zalewska, pytana w TVN 24, czy przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz wprowadza w błąd opinię publiczną, mówiąc, że 9 tys. nauczycieli po wakacjach nie znalazło pracy, a 22 tys. etatów zredukowano, odpowiedziała: "Myślę, że nie jest w stanie niczego policzyć, tym bardziej, że wprowadza państwa w błąd, bo przekształcenia to jest 10 tys. miejsc pracy. W wyniku przekształcenia w tym roku powstanie 1,8 tys. dodatkowych oddziałów, czyli klas. To ponad 3,6 tys. dodatkowych miejsc pracy. W następnym roku to 1,5 tys. dodatkowych oddziałów i 4 godziny, czyli 4,4 tys. miejsc pracy".

"Dyrektorzy szkół i samorządowcy mają obowiązek zgłaszania do kuratora wolnych miejsc pracy w szkołach, w tej chwili w tej bazie jest jeszcze 8 tys. wolnych miejsc pracy" - powiedziała Zalewska.

"Jestem przygotowana, żeby monitorować wdrażanie reformy edukacji, dlatego że po miesiącach bardzo intensywnych prac tysięcy ludzi to dobrze przygotowana reforma, dobrze policzona, ale oczywiście dotykająca prawie 5 mln uczniów, rodziców, samorządowców w związku z tym stała współpraca z nimi jest gwarancją sukcesu, co czynię" - dodała.

Zapewniła, że kuratorzy spotkali się z dyrektorami szkół przed rozpoczęciem roku szkolnego po to, aby "zdiagnozować sytuację". "Pytali o różnego rodzaju zdarzenia, czy są jakieś kłopoty, czy mogą w czymś pomóc. Absolutnie nie zgłaszano nam żadnych problemów" - powiedziała Zalewska.

Jak powiedziała minister, 28 marca "została zwolniona dotacja podręcznikowa", od kwietnia i maja można było "spokojnie zamawiać podręczniki". "Jedyni, którzy zamawiają podręczniki, to dyrektorzy szkół" - dodała.

Zalewska poinformowała, że w konkretnych przypadkach związanych z brakiem podręczników w szkołach sprawdzi to z kuratorami. "My jesteśmy od wspierania, nie kontrolowania, będziemy dzwonić do wydawców, jeżeli będzie taka sytuacja, ale też zdementujmy stwierdzenie, że nauczyciel przede wszystkim uczy z podręcznika, że dziecko uczy się z podręcznika - nauczyciel realizuje podstawy programowe, czyli zestaw kilkudziesięciu problemów, do których buduje program i może korzystać z różnego rodzaju źródeł" - powiedziała Zalewska.

Czytaj też: Będzie praca dla nauczycieli po reformie

"Mam nadzieje, że to są sytuacje jednostkowe, będziemy je monitorować, bardzo państwa proszę, żebyście dzwonili do kuratorium, podając konkretne adresy szkół, żeby natychmiast te kwestie rozwiązać" - zwróciła się do rodziców i opiekunów uczniów.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Rebus, 2017-09-06 07:24:24

  A minister bełkocze że wszystko jest w porządku
 • Sokrates, 2017-09-05 11:45:47

  Podręczniki są wydrukowane, zalegają magazyny. Nie ma tylko w szkołach dotacji podręcznikowej z MEN, bez której dyrektorzy nie mogą zamówić podręczników dla uczniów....