PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska o nowym roku szkolnym. Jesteśmy gotowi. Opóźnienia w czterech szkołach

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    25 sierpnia 2017 - 14:20
Anna Zalewska o nowym roku szkolnym. Jesteśmy gotowi. Opóźnienia w czterech szkołach
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej (fot. Grupa PTWP)

- Jesteśmy przygotowani na nowy rok szkolny, 4 września rozpocznie się on bez kłopotów w każdej szkole - zapewniła Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, która w piątek (25.08) gościła w Katowicach. Jednocześnie zaznaczyła, że uczniowie czterech szkół z woj. kujawsko-pomorskiego będą mieli o tydzień dłuższe wakacje.
• Anna Zalewska, minister edukacji narodowej w piątek (25.08) przyjechała do Katowic poinformować o stanie przygotowań do nowego roku szkolnego. 

• Okazuje się, że w czterech palcówkach w Polsce uczniowie wrócą do szkół o tydzień później. To wynik nawałnic, jakie przeszły nad woj. kujawsko-pomorskim. 

• Szefowa MEN poinformowała również, że w ciągu dwóch lat przekształceń w szkołach pojawi się 10 tys. dodatkowych etatów dla nauczycieli.

*****

Zmiana terminu rozpoczęcia roku szkolnego to wynik nawałnic, jakie przeszły przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia. W ich wyniku zginęło sześć osób, około 50 zostało rannych. Zaś usuwanie zniszczeń cały czas trwa.

Szefowa MEN, która uczestniczyła w konferencji prasowej „Dobra Szkoła. Start!” poinformowała, że rok szkolny został przesunięty w czterech szkołach z woj. kujawsko-pomorskiego, tj. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nakle, Szkole Podstawowej nr 2 w Nakle, Szkole Podstawowej w Potulicach oraz Zespole Szkół w Lubiewie. Jak zaznaczała, wszystko zostało uzgodnione z tamtejszym kuratorem oświaty.

Przypomniała, że uczniowie z terenów zniszczonych przez nawałnice mogą liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony resortu. - Zaraz po tym, co wydarzyło się w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, w Wielkopolsce, a także na Dolnym Śląsku, Rada Ministrów przyjęła uchwałę, w której zdecydowaliśmy o przekazaniu 5 mln zł na dzieci z poszkodowanych terenów - podkreślała.

Czytaj więcej: Reforma edukacji, Proksa: Zwolnienia nauczycieli to wynik niechęci samorządów

Jak dodała, do dzieci skierowano również pomoc finansową w wysokości od 500 do tysiąca złotych, a także pomoc psychologiczno-pedagogiczną. Dodatkowo najmłodsi będą mieli możliwość wybrać się na wyjazdy terapeutyczne czy na zielone szkoły. - Oferty płyną zewsząd. Dolnośląskie Lasy Państwowe wysłały zaproszenie i potwierdziły, że są gotowe do przyjęcia na ich koszt dwóch grup po 40 osób - wymieniała.

Minister Zalewska zapytana o skalę zwolnień nauczycieli w wyniku reformy, zamiast o zwolnieniach mówiła o nowych miejscach pracy. - Nie ma możliwości, aby zmniejszyła się liczba etatów, bo liczba dzieci się nie zmienia - tłumaczyła. - W ciągu dwóch lat przekształceń w szkołach pojawi się 10 tys. dodatkowych etatów dla nauczycieli - podkreślała.

Czytaj więcej: Reforma edukacji: Gdańsk już wie, ilu nauczycieli straci pracę

Zdradziła również, że skierowała do samorządowców skierowała list z podziękowaniami. Poza nimi ma się w nim znaleźć informacja o podwyżkach. Zapowiedziała, że szczegóły zdradzi 4 września, w dzień rozpoczęcia roku szkolnego. 

Warto przypomnieć, że w tym roku uczniowie wrócą do zreformowanych szkół. Zgodnie ze zmianami, nauka w szkołach podstawowych będzie trwała 8 lat, w liceach 4 lata, a w technikach 5 lat. Gimnazja zostaną zlikwidowane. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • cifarbeiterów, 2017-08-28 15:59:05

  Przecież tyle jest teraz pracy w Polsce. W czym nauczyciele widzą problem? Roboty multum w centrach usług wspólnych, w amazonie, w mahle, volksvagenie co rusz to robota. No fakt trochę utrudnień, praca w soboty i w niedziele i po 9 godzin dziennie na zakładzie, ale praca pożyteczna uszlachetnia. A...rbeit, arbeit.  rozwiń
 • eLPe, 2017-08-28 08:10:09

  "zamiast o zwolnieniach mówiła o nowych miejscach pracy" - widocznie nie zrozumiała pytania, ale ... to już się tej pani zdarzało. WSTYD!!!
 • jojo, 2017-08-27 15:07:12

  Macie państwo literówkę w trzecim akapicie - - powinno być "placówkach"