PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska o nowym roku szkolnym [WYWIAD]

 • Katarzyna Domagała-Szymonek    4 września 2017 - 07:37
Anna Zalewska o nowym roku szkolnym [WYWIAD]
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej (fot. Grupa PTWP/Andrzej Wawok)

- Protesty i manifestacje są wpisane w system demokratyczny. To także jest forma dialogu, ale odbywającego się na ulicy - w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl zapowiedź protestu przeciwników reformy oświaty komentuje Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. Odnosi się też do krytyki nowych podstaw programowych, zamieszania wokół listy lektur obowiązkowych, zwolnień nauczycieli czy dotacji dla samorządów.
• W poniedziałek (4 września) szkoły rozpoczną pracę w nowym, zreformowanym systemie. 

• - Jesteśmy na to gotowi. Samorządowcy, wojewodowie, kuratorowie oświaty, a także ministerstwo edukacji pracowaliśmy całe wakacje - w rozmowie z Portalem Samorządowym zapewnia Anna Zalewska, minister edukacji narodowej. 

• Wyjaśnia też kwestie zwolnień czy dotacji dla samorządów na wprowadzenie reformy oświaty. Odnosi się do krytycznych opinii m.in. o nowych podstawach programowych.

****** 

W poniedziałek, 4 września prawie 5 milionów uczniów zasiądzie w szkolnych ławkach. Wielu z nich rozpocznie naukę w całkiem nowej – zreformowanej – rzeczywistości. Wracamy do 8-letniej szkoły podstawowej. Pierwsi uczniowie rozpoczną lekcje w szkołach branżowych. Zaczyna się proces wygaszania gimnazjów. Reforma wydłuża też naukę w szkołach średnich. Wszystko jest gotowe?

Samorządowcy, wojewodowie, kuratorzy oświaty, a także ministerstwo edukacji – całe wakacje pracowaliśmy po to, żeby móc powiedzieć z satysfakcją, że pierwszy etap wprowadzania reformy dobiegł końca. Dziś zaczynamy kolejny - wejście w życie nowego systemu. Jesteśmy na to gotowi. Rok szkolny rozpocznie się zgodnie z planem i bez kłopotów. Tylko cztery szkoły z województwa kujawsko-pomorskiego będą miały o tydzień dłuższe wakacje. To wynik nawałnic, które przeszły nad tym regionem.

Odkąd MEN ogłosiło plan reformy, zaczął się dla was bardzo intensywny czas. Przez 19 miesięcy m.in. zgłosiliście 122 projekty rozporządzeń.

W 2016 roku rozpoczęliśmy półroczną debatę na temat zmian w oświacie. W czerwcu ubiegłego roku w Toruniu ogłosiliśmy założenia do zmian w systemie edukacji. Po to, aby 16 września zaproponować nowe Prawo oświatowe. Od tego dnia do 16 grudnia kuratorzy i wojewodowie odbyli ponad 1500 spotkań, by już mówić o konkretnych zapisach Prawa oświatowego. Kolejna tura spotkań rozpoczęła się kiedy 9 stycznia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy. Ponownie kuratorzy i wojewodowie byli z samorządowcami, pracownikami szkół oraz rodzicami. Po to, żeby do 31 marca dokonać przekształceń szkół.

Jak ocenia pani pracę samorządów?

Niedawno skierowałam do nich list z podziękowaniem za sprawne wprowadzenie reformy. Ponad 98 proc. samorządów podjęło uchwały wprowadzające nową sieć szkół. Pozostałe wybrały inną, zgodną z przepisami, formę. Tam przekształcenia dokonały się z mocy ustawy.

Jedną z najczęstszych kwestii sporych pomiędzy resortem edukacji a samorządami są zwolnienia. W Łodzi w wyniku reformy miało powstać 100 dodatkowych etatów, tymczasem – jak informuje urząd - pracę straci tam 270 pracowników szkół, w tym 200 nauczycieli. W Gdańsku nie przedłużono umowy 347 nauczycielom. Samorząd szacuje, że w ciągu trzech lat pracę w tym mieście straci ok. 700 osób. Bez pracy zostaną też nauczyciele w Słupsku czy Częstochowie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (16)

 • szwagierciecia, 2017-09-17 14:09:22

  Do nauczyciel : Skoro tak twierdzisz, to znaczy, że nie jesteś nauczycielem i nie pracowałeś w żadnej szkole. Nauczyciel, wyrażałby się innym "językiem", nawet o rządzie PiS. Gadać głupstwa i pisać, to każdy potrafi, nawet zwykły cieć.
 • ex, 2017-09-14 23:45:36

  W tym roku jakoś objadą. W przyszłym będzie trudniej, a za 2 lata będzie masa zwolnień, co nie jest zaskoczeniem do znających temat z pierwszej ręki.
 • rodzic, 2017-09-05 11:29:06

  Do Waldi: porozmawiajmy za dwa lata, gdy dwa roczniki zderzą się w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych...