PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska podała kierunki polityki oświatowej w nowym roku szkolnym. Zaskoczeni?

  • PAP/KDS    10 lipca 2017 - 15:36
Anna Zalewska podała kierunki polityki oświatowej w nowym roku szkolnym. Zaskoczeni?
Anna Zalewska, minister edukacji narodowej (fot. men.gov.pl)

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej podała w poniedziałek (10 lipca) jakie będą kierunki realizacji polityki oświatowej w nowym roku szkolnym. To m.in. wdrażanie nowej podstawy programowej oraz podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej.
 • Co roku - w czasie wakacji - minister edukacji ogłasza podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na nowy rok szkolny.

• Do wydania takiego dokumentu minister edukacji jest zobowiązana przepisami ustawy Prawo Oświatowe; wcześniej takie zobowiązanie wynikało z przepisów ustawy o systemie oświaty.

• W poniedziałek (10 lipca) Anna Zalewska ogłosiła, na czym skupią się działania w najbliższym roku szkolnym. 

Podstawowe kierunki na rok szkolny 2017/2018, czyli działania priorytetowe, opisano w sześciu punktach: wdrażanie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego; podniesienie jakości edukacji matematycznej, przyrodniczej i informatycznej; bezpieczeństwo w internecie, odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych; wprowadzanie doradztwa zawodowego do szkół i placówek; wzmacnianie wychowawczej roli szkoły; podnoszenie jakości edukacji włączającej w szkołach i placówkach systemu oświaty.

Czytaj więcej: MEN chce zwiększyć liczbę fakultatywnych dni wolnych w szkołach podstawowych

W dokumencie określiło także kierunki realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego. Wynika z nich, że MEN chce, by kontrole pracowników kuratoriów skupiły się na kontroli zgodność z przepisami przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, do innych form wychowania przedszkolnego i do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2018/2019.

Kontrole dotyczyć mają również prawidłowości realizacji zadań szkół i przedszkoli w tym zakresie organizacji nauki języków mniejszości narodowych, etnicznych oraz języków regionalnych.

Zgodnie z dokumentem w publicznych i niepublicznych szkołach ogólnodostępnych ocenie ma zostać poddana prawidłowość zapewniania warunków i organizacji kształcenia uczniów niepełnosprawnych, a w publicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych prawidłowość ich współpracy z przedszkolami i szkołami.

Czytaj więcej: MEN: Zwiększenie liczby psychologów i pedagogów szkolnych to priorytet

Minister Zalewska wyznaczyła ponadto tematy ewaluacji w roku szkolnym 2017/2018. Ewaluacje problemowe (to 60 proc. wszystkich ewaluacji w przyszłym roku szkolnym) w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego oraz w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych dotyczyć będą dwóch tematów: "Dzieci nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej" i "Kształtowane są postawy i respektowane normy społeczne"

Resort edukacji zamierza też monitorować zapewnienie bezpieczeństwa uczniom podczas zajęć na strzelnicach funkcjonujących w szkołach oraz organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej we wszystkich typach szkół.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Starsza, 2017-07-14 13:13:04

    Oglądałam statystykę z ostatnich lat z której wynikało że bardzo mało pedagogów i psychologów zatrudniano w naszych szkołach! Szkoda bo kryzys dorastania to zmiana metodyki nauczania! Prof Sośnicki mówił, piszę o tym kolejny raz" Sapiencji nie da się przelać z mózgu nauczyciela do mózgu ucznia... robiąc mu dziurę w mózgu..." Ale aby doprowadzić do tego że uczeń wykazuje zainteresowania poznawcze trzeba nad tym pracować metodycznie...a kto u nas tego uczy nauczycieli?  rozwiń