Anna Zalewska spotka się z samorządowcami z Pomorza

Pomorski kurator wystąpił z wnioskiem do prezydenta Gdańska "o rozważenie zasadności" odwołania dyrektora szkoły na gdańskim Chełmie, do której uczęszcza pobita przez rówieśników gimnazjalistka. Wobec innych pracowników mogą być złożone wnioski o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
Anna Zalewska spotka się z samorządowcami z Pomorza
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników szkoły w związku z pobiciem uczennicy. (fot. pixabay)

• Kurator poinformowała, że w związku ze zdarzeniem na 2 czerwca zapowiedziane jest w Gdańsku spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z samorządowcami z Pomorza, jako organami prowadzącymi szkoły.

• "Wspólnie będziemy się zastanawiać, co jeszcze należy ulepszyć, też w zakresie przepisów, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów w każdej szkole" - dodała.

Niespełna dwa tygodnie temu policja otrzymała zgłoszenie o bójce w pobliżu gimnazjum nr 3 na gdańskim Chełmie. Policjanci znaleźli tam pobitą 14-latkę. Nastolatka doznała obrażeń, które nie zagrażały jej życiu. Dzień po zdarzeniu jedna z uczennic na portalu społecznościowym umieściła film, na którym widać jak grupa dziewcząt bije, ciągnie za włosy i kopie po głowie siedzącą na chodniku dziewczynę.

Podczas konferencji prasowej w Gdańsku pomorski kurator oświaty Monika Kończyk poinformowała, że po wszczętych kontrolach w gimnazjum nr 5 (uczennicami tej szkoły są napastniczki) i w gimnazjum nr 3 (uczennica tej szkoły jest pokrzywdzoną) złożyła we wtorek wniosek do prezydenta Gdańska "o rozważenie zasadności wszczęcia postępowania odwołującego dyrektora zespołu szkół ogólnokształcących nr 7 (należy do niego gimnazjum nr 3) z pełnionej funkcji w związku z poważnymi zaniedbaniami".

Poinformowała, że kurator złoży wnioski do wojewody pomorskiego o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec pracowników gimnazjum nr 3, którzy nie dopełnili obowiązków służbowych wynikających m.in. z ustawy Karta Nauczyciela. "Do pobicia doszło w czasie pracy szkoły, w miejscu znajdującym się niedaleko budynku gimnazjum, co umożliwiało szybką reakcję pracowników szkoły na zgłoszenie o bójce uczniów" - podkreśliła.

Wyjaśniła, że kontrola wykazała m.in., że do szkoły napływały wcześniej sygnały od uczniów i rodziców zaniepokojonych gromadzeniem się grup młodzieży w pobliżu szkoły. Powiedziała, że pracownicy szkoły poradzili zgłosić ten fakt policji. "Szkoła nie podjęła wystarczających działań w celu zapobieżenia pobicia uczennicy oraz kwestii udzielenia jej pomocy bezpośrednio po zdarzeniu" - tłumaczyła Kończyk.

Kurator poinformowała, że w związku ze zdarzeniem na 2 czerwca zapowiedziane jest w Gdańsku spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z samorządowcami z Pomorza, jako organami prowadzącymi szkoły. W spotkaniu mają też uczestniczyć pedagodzy i psycholodzy. "Wspólnie będziemy się zastanawiać, co jeszcze należy ulepszyć, też w zakresie przepisów, aby zwiększyć bezpieczeństwo uczniów w każdej szkole" - dodała.

Sąd rodzinny w ubiegłym tygodniu zdecydował o umieszczeniu dwóch nieletnich podejrzanych w młodzieżowym ośrodku wychowawczym. Trafiły tam na czas trwania tej sprawy przed sądem. Wobec trzeciej nieletniej sąd zastosował dozór kuratora. Sąd wyznaczył termin rozpatrzenia sprawy na 5 czerwca.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez pracowników szkoły w związku z pobiciem uczennicy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Chyba ktoś upadł na głowę! Przecież to wszystko (atak na dziewczynę) odbywało się poza terenem szkoły. Skoro ktoś był zaniepokojony "napływały wcześniej sygnały od uczniów i rodziców zaniepokojonych gromadzeniem się grup młodzieży w pobliżu szkoły" to oni powinni wezwać policję albo st...raż miejską, a nie przerzucać na szkołę odpowiedzialność za to zdarzenie. Pobito dziecko, w sieci pojawił się film - to sprawa dla policji i prokuratury i służb społecznych. Dyrektor został kozłem ofiarnym. Tak najłatwiej ale czy sprawiedliwie? rozwiń

matka, 2017-05-24 14:16:41 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE