PARTNER PORTALU
  • BGK

Anna Zalewska: Trwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej

  • PAP/EM    15 lutego 2017 - 15:27
Anna Zalewska: Trwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej
Według minister, ustawa o subwencji na 2018 r. powinna być gotowa w kwietniu br. i dyskusje na temat jej kształtu muszą się do tego czasu zakończyć (fot.: youtube.com)

• Minister edukacji narodowej Anna Zalewska powiedziała, że jeszcze dwa miesiące potrwa dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej.
• Zapowiedziała, że jeden z pomysłów uzależnia jej wysokość od zamożności danej gminy.
Zalewska w środę (15 lutego) spotkała się w Kolbuszowej (Podkarpackie) z samorządowcami i dyrektorami szkół z kilku powiatów.

Na konferencji prasowej podkreśliła, że podczas spotkania dyskutowano, jak powinna wyglądać szkoła po wprowadzanej reformie edukacji.

"Na spotkaniu dyskutowaliśmy, jak powinna wyglądać mała szkoła, jak ją zdefiniować. Wiemy, że mała szkoła to nie tylko centrum edukacyjne, ale centrum cywilizacyjne, w dodatku centrum, które powinno być miejscem uczenia się przez całe życie dorosłych" - dodała minister.

Zalewska zaznaczyła, że jej resort będzie dążył do tego, aby każda szkoła w kraju miała takie same warunki, możliwości i tak samo dbała o dziecko.

Podkreśliła, że przez najbliższe dwa miesiące będzie się jeszcze toczyć dyskusja o nowym modelu subwencji oświatowej.

Czytaj też: Karta Nauczyciela obejmie większą liczbę pracowników

"W centrum tej dyskusji i naszych rozważań jest mała szkoła i jednozmianowość. Jesteśmy jednym z nielicznych państw, które ma dwuzmianowość. Chcemy, żeby niż demograficzny był inspiracją - stąd dyskusja z samorządowcami, niech spróbują policzyć, pokażą, jaka według nich powinna być taka szkoła, jakie są ich wydatki, jakie potrzebne są pieniądze" - mówiła szefowa resortu edukacji i dodała, że sytuacja szkoły jest różna w zależności od regionu, w jakim się znajduje.

"Dlatego chcemy weryfikować subwencję w zależności o zamożności gminy, od tego, jakie jest PKB przypadające na mieszkańców, stąd rozmowy z samorządowcami, bo to nie jest łatwe" - powiedziała.

Według minister, ustawa o subwencji na 2018 r. powinna być gotowa w kwietniu br. i dyskusje na temat jej kształtu muszą się do tego czasu zakończyć.

Czytaj też: Podstawa programowa: Do listy lektur w szkole podstawowej dodano nowe pozycje

Zalewska przypomniała, że we wtorek podpisała podstawę programową dla szkoły podstawowej. "Po raz pierwszy napisana została przez ekspertów, którzy analizowali, ile potrzebnych jest godzin danego przedmiotu do jej realizacji. Mamy nowoczesne programy, mamy o 105 godzin więcej w systemie nauk przyrodniczych, o 70 godzin więcej informatyki. Dostrzegamy rzeczywistość polskiej szkoły" - mówiła minister.

Zapowiedziała, że za dwa lata w każdej szkole będzie szerokopasmowy internet. Dodała, że w ministerstwie pracuje też zespół, który zajmuje się statusem pracowników oświaty. "Pierwsze tezy z tej dyskusji powinniśmy poznać w kwietniu, wówczas pokażemy, jak dochodzić do kolejnych podwyżek dla nauczycieli" - dodała Zalewska.

Minister w środę na Podkarpaciu odwiedzi jeszcze szkołę w Weryni i spotka się z samorządowcami i dyrektorami szkół w Łańcucie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Polka, 2017-02-24 09:29:40

    Należy jeszcze rozważyć kwotę subwencji wypłacanych przedsiębiorcom za przyjmowanie uczniów na praktyki zawodowe np. .nie powinna być ona jednakowa za ucznia kształconego na fryzjera i np. na kierowcę samochodu ciężarowego ,gdzie koszty są bardzo wysokie i ryzyko znacznie większe ( praktyka na dro...gich pojazdach ) i dłuższy czas wyuczenia specjalizacji ,to jest nie porównywalne. Subwencja winna być zachętą do zaangażowania się pracodawców w kształcenie przyszłych kadr w różnych zawodach a w szczególności w tych w których jest brak pracowników np. .kierowców spawaczy ,elektro mechaników ,tokarzy itd. te firmy dają dochód do budżetu i to państwo powinno wykształcić tą kadrę ,gdyż osiąga zyski z ich pracy .to nie urzędnicy wypracowują środki do budżetu . Nie potrzeba kształcenia w zawodach ,które generują bezrobotnych ,bo to są wyrzucone pieniądze najpierw na kształcenie a póżniej wypłatę zasiłków .  rozwiń
  • w.potega@neostrada.pl, 2017-02-16 12:14:44

    Biedne środowiska powinny otrzymywać wyższe subwencje.