PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska: Tworzymy szkoły dla dzieci, nauczycieli i rodziców

 • PAP/JS    26 kwietnia 2017 - 15:22
Anna Zalewska: Tworzymy szkoły dla dzieci, nauczycieli i rodziców
Minister Zalewska podkreśliła też, że jedyna w powiecie sieradzkim placówka integracyjna jest przykładem nowoczesnej szkoły. (fot. MEN/twitter)

Tworzymy szkoły nowoczesne; służące nie tylko uczniom, ale także nauczycielom i rodzicom – mówiła minister edukacji Anna Zalewska w Sieradzu, gdzie uroczyście otwarto nową salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 8 - jedynej w powiecie placówce integracyjnej.
• Wielofunkcyjna pełnowymiarowa hala do uprawiania gier zespołowych i indywidualnych ćwiczeń powstała w ciągu półtora roku.

• Minister Zalewska podkreśliła też, że jedyna w powiecie sieradzkim placówka integracyjna jest przykładem nowoczesnej szkoły.

• Wskazała na istotną rolę instytucji edukacyjnych realizujących jednocześnie zadania dla uczniów pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.

"Dziękuję za współpracę, dzięki której możemy wspólnie realizować między innymi takie projekty. Tym bardziej, że minister sportu, który ma obecnie do dyspozycji 160 mln zł na infrastrukturę sportową zgodził się, by dwie trzecie tych pieniędzy przeznaczonych zostało na sale gimnastyczne przy szkołach. Po to, żeby budować szkoły 21. wieku" - powiedziała szefowa MEN.

Minister Zalewska podkreśliła też, że jedyna w powiecie sieradzkim placówka integracyjna jest przykładem nowoczesnej szkoły. Jak wyjaśniła, obok potrzebnej do właściwego rozwoju uczniów auli gimnastycznej, wkrótce szkoła będzie miała dostęp do szerokopasmowego internetu oraz tablice interaktywne, by "nauczyciele mogli realizować pomysły dzieci i sprawić, że uczniowie staną się mądrymi uczestnikami nowoczesnego świata".

"Budujemy szkoły nowoczesne i uczące się, czyli takie, gdzie nie tylko edukują się dzieci, ale też nauczyciele, którzy - jak w tej placówce - potrzebują systematycznego pogłębiania wiedzy, by być z młodzieżą w zintegrowanych zespołach" - tłumaczyła. Dodała, że będzie to również miejsce "uczenia się rodziców, czy dziadków". "Za dwa, trzy lata nie będzie już można zarejestrować się w przychodni, czy rozliczyć z urzędem skarbowym inaczej niż on-line. Jeśli zabierzecie tu po południu swoich bliskich, to będą oni zdobywać nowe umiejętności, na których zależy ciągle zmieniającemu się światu" - mówiła, zwracając się do młodzieży szkolnej.

Minister Zalewska wskazała również na istotną rolę instytucji edukacyjnych realizujących jednocześnie zadania dla uczniów pełnosprawnych i z niepełnosprawnościami.

"Wy dajecie przykład, który będę przestawiała nie tylko na spotkaniach w ministerstwie, ale też na spotkaniach z nauczycielami i rodzicami Wiecie bowiem, co znaczy wspólnota i odpowiedzialność za osobę ze specjalnymi potrzebami. Dziecko, które opiekuje się taką osobą staje się rozumiejące i będzie wiedziało, jak budować dobre, współodpowiedzialne społeczeństwo" - zwróciła uwagę minister edukacji.

W sieradzkiej SPI nr 8 uczy się 130 uczniów, w tym 30 niepełnosprawnych. Do tej pory nie mieli oni możliwości korzystania z sali gimnastycznej, która byłaby w pełni przystosowana dla dzieci z ograniczeniami ruchowymi. Jak powiedziała dyrektor szkoły Renata Sobczak realizacja inwestycji z racji integracyjnego charakteru placówki ma ogromne znaczenie.

"Marzyliśmy, aby nasi uczniowie mieli takie warunki do rozwoju. Dzięki tej inwestycji nasza szkoła powiększyła się też o dwie klasy, które znalazły się w łączniku sali ze szkołą. Jest też winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych łącząca dwa poziomy z budynkiem szkoły" - powiedziała.

Wielofunkcyjna pełnowymiarowa hala do uprawiania gier zespołowych i indywidualnych ćwiczeń powstała w ciągu półtora roku. Koszt inwestycji to blisko 1,2 mln zł, w tym 358 tys. zł dofinansowania z Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej przy ministerstwie sportu i 340 tys. zł z Państwowego Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Jak podkreślił prezydent Sieradza Paweł Osiewała sala ma służyć nie tylko najmłodszym, ale również integracji lokalnej społeczności miasta.

Od kwietnia br. uczniowie SPI nr 8 w Sieradzu mogą korzystać też z sali do integracji sensorycznej, w która powstała w miejscu poprzedniej, niewielkiej auli gimnastycznej. Realizowana jest w niej terapia skierowana dla dzieci doświadczających trudności w szkole oraz grupy ryzyka dysleksji, nadpobudliwych, nadruchliwych, ale także dla dzieci autystycznych, z mózgowym porażeniem dziecięcym, niedowidzących oraz z niepełnosprawnością intelektualną.

Przed uroczystością Zalewska spotkała się w urzędzie miasta z władzami Sieradza; spotkanie było zamknięte dla dziennikarzy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.