Anna Zalewska wprost: MEN nie przewiduje zwiększenia subwencji oświatowej. Podwyżki dla nauczycieli będą z innej puli

  • Michał Nowak
  • 28-04-2017
  • drukuj
Wyższe płace dla nauczycieli były jednym z poruszanych tematów podczas wizyty minister Anny Zalewskiej w województwie śląskim. Przy okazji zapytaliśmy minister m.in. o wyższą  subwencję.
Anna Zalewska wprost: MEN nie przewiduje zwiększenia subwencji oświatowej. Podwyżki dla nauczycieli będą z innej puli
Minister edukacji Anna Zalewska na spotkaniu w Mysłowicach. (fot. MN)

• Samorządy po to mają podatki, żeby finansować działania związane z oświatą. Z drugiej strony subwencja oświatowa jest uzależniona od liczby dzieci. W ciągu kilkunastu lat liczba dzieci zmalała o dwa miliony, w związku z tym utrzymanie jej i dołożenie waloryzacji pensji pierwszy raz od 2012 roku pokazuje, jaka jest odpowiedzialność tego rządu za to, jak ma funkcjonować szkoła – mówiła minister Anna Zalewska podczas wizyty w Mysłowicach.

• Spotkanie poświęcone wdrażaniu reformy edukacji, które odbyło się tamtejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej i było skierowane m.in. do samorządowców i nauczycieli.

• Minister podkreślała, że to wielki dzień, ze względu na ogłoszenie 15-procentowych podwyżek dla nauczycieli. Anna Zalewska nie przewiduje jednak zwiększenia subwencji na finansowanie zadań związanych z oświatą.

***

„Coraz bliżej dobrej szkoły: wdrażanie reformy edukacji” – pod takim hasłem odbyło się spotkanie minister edukacji Anny Zalewskiej z samorządowcami i nauczycielami w Mysłowicach, gdzie szefowa MEN miała za zadanie odpowiedzieć na nurtujące kwestie związane z reformą.  

Aula Wyższej Szkoły Pedagogicznej była wypełniona niemal po brzegi, ale przed wejściem do budynku nie zabrakło też niewielkiej grupy działaczy KOD-u. Zebrani przed budynkiem wyrażali nie tylko niezadowolenie z powodu reformy, ale także z faktu, że minister Zalewska nie pojawiła się tego dnia na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego, na którą była zaproszona.

- Dziś ogłaszaliśmy decyzję dotyczącą wynagrodzeń, na którą czekało 600 tysięcy nauczycieli – tłumaczyła dziennikarzom Anna Zalewska. – Proszę wybaczyć, ale to w Warszawie są wszystkie stacje i wszyscy dziennikarze, i to ich obecność wymusiła, że właśnie tam musiałam tę decyzję ogłosić. Już raz byłam na WRDS, sporo z tej rady wyniosłam i myślę, że będę tam jeszcze nie raz – dodała.

Spotkanie z minister Zalewską w Mysłowicach odbyło się 28 kwietnia - tego samego dnia, co ogłoszenie 15-procentowych podwyżek dla nauczycieli. (fot. MN)
Spotkanie z minister Zalewską w Mysłowicach odbyło się 28 kwietnia - tego samego dnia, co ogłoszenie 15-procentowych podwyżek dla nauczycieli. (fot. MN)

Minister edukacji przypomniała, że po rozmowach z premierem Morawieckim i premier Beatą Szydło podjęto decyzję o 15 proc. podwyżce dla nauczycieli w ciągu najbliższych trzech lat. Podkreśliła, że w całej Polsce jest już gotowa sieć szkół, pojawiła się nowa podstawa programowa, są też zmiany w subwencji oświatowej, gdzie znalazły się wyższe pieniądze dla siódmej klasy, dla branżowego szkolnictwa, jak i dla doradztwa zawodowego.

Co ze zwiększeniem subwencji? 

Sami zapytaliśmy minister Zalewską, czy resort edukacji – wsłuchując się w głosy samorządowców – planuje także zwiększenie subwencji. Tylko w zeszłym roku samorządy na zadania oświatowe wydatkowały blisko o 27 proc. więcej niż otrzymały subwencji. Dlatego domagają się jej zwiększenia, a nie jedynie zmian w sposobie jej dzielenia.

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

a ten "ciepły posiłek" to obie panie upichcą? To będzie jawne marnotrawstwo pieniędzy: w dzisiejszych czasach, gdy mamy tyle dzieci na różnorodnych dietach i coraz więcej różnych gustów jedzeniowych ten "ciepły posiłek" pójdzie w znacznej części do śmieci. Przecież obecnie... funkcjonuje dofinansowanie do posiłków w szkole dla uczniów, których rodziny są objęte pomocą społeczną. rozwiń

także rodzic, 2017-05-09 11:07:00 odpowiedz

to teraz ustawą wprowadzą obligo długości trwania przerw? Społeczności szkolne są na tyle niekompetentne, że nie będą mogły same decydować w tej kwestii???

rodzic, 2017-05-09 10:59:50 odpowiedz

Czyli ewentualne podwyżki sfinansują sobie sami nauczyciele.

Kolo, 2017-05-02 13:19:14 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE