PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska zapewnia: Samorządy nie poniosą kosztów podwyżek dla nauczycieli

 • PAP/JS    4 września 2017 - 21:13
Anna Zalewska zapewnia: Samorządy nie poniosą kosztów podwyżek dla nauczycieli
Jak podkreśliła Anna Zalewska, "to są ogromne pieniądze, ogromne pieniądze dla całego systemu, bo to będą dodatkowe pieniądze do subwencji oświatowej". (fot. MEN/twitter)

Racjonalnie policzyliśmy pieniądze, nie chcemy, aby to samorządy ponosiły koszty podwyżek dla nauczycieli - mówiła minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
W poniedziałek (4 września), podczas uroczystej inauguracji nowego roku szkolonego premier Beata Szydło zapowiedziała, że pensje nauczycieli wzrosną w ciągu trzech lat o 15 proc. Pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018 r., druga - 1 stycznia 2019 r., trzecia 1 stycznia 2020 r.

"Racjonalnie policzyliśmy te pieniądze; chcemy, żeby to nie samorządy ponosiły koszty wymyślonych przez nas podwyżek, bo tak już bywało za poprzedniej władzy. Chcemy dodatkowych pieniędzy, jesteśmy odpowiedzialni, chcemy dbać o nauczycieli" - powiedziała Zalewska wieczorem w TVP Info.

Jak podkreśliła, "to są ogromne pieniądze, ogromne pieniądze dla całego systemu, bo to będą dodatkowe pieniądze do subwencji oświatowej".

"Pięcioprocentowa podwyżka dla wszystkich nauczycieli; mamy też w Karcie nauczyciela różnego rodzaju pieniądze zapisane, ale które będą związane z jakością pracy nauczyciela i doskonaleniem zawodowym nauczyciela. To jest 1,5 mld zł. W związku z tym, że od 2012 r. nikt nie widział, że zmienia się rzeczywistość i że trzeba zadbać o nauczyciela, w tym roku po raz pierwszy pojawiła się waloryzacja, nie podwyżka" - dodała Zalewska.

Pytana, czym według niej jest dobra szkoła, minister odpowiedziała: "Dobra szkoła to taka, która dostrzega ucznia i myśli o jego przyszłości; stara się, by był samodzielny, by zadawał odważne pytania, by był świetnym matematykiem, informatykiem, żeby znał język obcy, potrafił czytać, świetnie odbierał teksty współczesnej kultury, a jednocześnie znał swoją historię; przy tym powinien być zdrowy, stąd nasza troska o sale gimnastyczne".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • estera, 2017-09-07 00:12:15

  15 % rozłożone na trzy lata... żenada. Dlaczego nauczyciele ciągle pozwalają sobą pomiatać? Ile zarabia nauczyciel w Europie? Polskiemu nauczycielowi nawet się nie śni, że mógłby tyle zarobić. Zainteresowanych odsyłam na stronę eurydice.org.pl
 • ab, 2017-09-05 11:36:10

  Zalewska prawdę powie jak się pomyli...
 • rodzic, 2017-09-05 11:01:44

  ojej, a co z tą troską o sale gimnastyczne? Czy pani minister mogłaby rozwinąć ten temat? PiS przebije orliki?