PARTNER PORTALU
 • BGK

Anna Zalewska, zmiany w oświacie: od 2017 nie będzie egzaminu szóstoklasisty

 • pt    8 stycznia 2016 - 10:12
Anna Zalewska, zmiany w oświacie: od 2017 nie będzie egzaminu szóstoklasisty
Egzamin szóstoklasisty zostanie zlikwidowany w 2017 roku - zapowiedziała minister edukacji - fot.flickr.com

Egzamin szóstoklasisty zostanie zlikwidowany w 2017 roku - zapowiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wyjaśniła, że rządowy projekt ustawy jest przygotowywany i zostanie zaprezentowany pod koniec stycznia.
Zalewska występując w telewizji TVN24 stwierdziła, że egzamin szóstoklasisty przeprowadzany na koniec szkoły podstawowej nie miał sensu.

- Likwidujemy egzamin po 6. klasie w 2017 roku z uczciwości, bo rzeczywiście dzieci w tym roku są już przygotowane, arkusze wydrukowane, gotowe komisje egzaminacyjne. W 2017 roku już tego nie musimy robić - stwierdziła.

Wygaszanie gimnazjów

Minister kolejny raz zapewniła, że resort nie zajmuje się programem wygaszania gimnazjów.
- Ministerstwo nie pracuje nad programem dotyczącym wygaszania gimnazjów - mówiła.

Zapowiedziała, że pod koniec stycznia podana zostanie informacja o społecznej debacie ws. systemu edukacji. - Coś w systemie edukacji trzeba zmienić - stwierdziła.

- Wiemy na pewno, że trzeba się zająć 4-letnim liceum, wiemy, że trzeba zmienić podstawy programowe. Jest wiele do dyskusji, ona się odbędzie – mówiła Zalewska w TVN24.
Minister zapewniła także, że nauczyciele z gimnazjów po reformie nie stracą pracy.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • podpisałem, 2016-01-08 21:27:21

  Do rodzic: najlepiej nie posyłać dzieci do szkoły, nie będą miały stresu!
 • rodzic, 2016-01-08 15:18:03

  Egzamin powiniem byc zlikwidowany od zaraz, zaoszczedziłoby dzieciom wiele stresu, a ich rodzicom pieniędzy wydanych na korepetycje i materialy do testów. Minister uwaza ze są zle ale jeszcze rok mogą się odbywać? Gdzie uczciwość? Rozumiem , że każda decyzja ma zwolenników i przeciwników. Wysta...rczy zaproponować, ze egzamin jest nieobowiazkowy i zobaczyć ilu rodziców poslłałoby na niego dzieci? Podobno o wszystkim co dotyczy dziecka decydują rodzice a tak naprawdę nie mają na nic wpływu. Muszą pomóc swoim dzieciom opanowac przeladowany program i jeszcze przejmować sie testami na ktorych ktoś zarabia, tylko tracą DZIECI.  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-01-08 14:32:40

  Czteroletnie liceum, to dogmat, a o dogmatach dyskusja nie ma sensu. Natomiast likwidację egzaminów, którą popieram, proponuję związać z rozpoczęciem takich zmian w pracy szkół, które będą prowadzić do charakterystyk potencjałów rozwojowych uczniów. Uczniowie są różni. Powinni uczniowie w szkołach p...oznawać to co jest w nich mocne i to co jest słabsze, po to aby wszystkim uczniom pomagać w tworzeniu perspektyw życiowych sukcesów. Na takie wsparcie czekają rodzice, choć może jeszcze nie potrafią tych oczekiwań wyartykułować. Czas skończyć z wciśniętą nam przez ZSRR ,,urawniłowką", ciągle w polskich szkołach niestety praktykowaną. Odrębną kwestią jest szukanie odpowiedzi na pytanie, jak pożądane zmiany (prowadzące także do wzrostu zarobków Polek i Polaków) wprowadzać?  rozwiń