PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel do nowej minister edukacji

  • GK/znp.edu.pl    19 listopada 2011 - 16:40
Apel do nowej minister edukacji

Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się urynkowienia szkół i ma nadzieję, że nowa minister edukacji nie będzie patrzyła na szkoły przez pryzmat samorządowej krytyki obecnego systemu oświaty.
„Oświata jest jedną z niewielu dziedzin w Polsce, która dotąd nie została poddana bezwzględnym prawom rynku. Dzisiaj coraz częściej i głośniej mówi się o upaństwowieniu banków. Mamy nadzieję, że w przypadku edukacji nie będziemy mieli do czynienia z odwrotnym procesem. Tak może się jednak stać, kiedy samorządy uzyskają możliwość przekazywania szkół fundacjom, stowarzyszeniom i związkom wyznaniowym” – pisze w swoim apelu Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Czytaj też: List ZNP do premiera ws. zamykania szkół przez samorządy

Dodaje, że to może doprowadzić do radykalnego urynkowienia publicznych szkół prowadzonych dotychczas przez powiaty i gminy.

Czytaj też: SLD i ZNP: porozumienie ws. nauczycieli

„Uczniowie sami się nie obronią, nie zagłosują na nie, bo większość z nich nie ma jeszcze czynnego prawa wyborczego. Dlatego związek będzie występował w obronie ich prawa do publicznego bezpłatnego kształcenia, nie zapominając o swoich członkach i członkiniach” – zapowiada Sławomir Broniarz.

Prezes ZNP przypomina, że w październiku koalicja (PO i PSL) podpisała z ZNP „Porozumienie na rzecz statusu zawodowego nauczycieli”, w którym strony stwierdziły, że kluczowe dla poziomu kształcenia dzieci i młodzieży jest usytuowanie i ranga społeczna zawodu nauczyciela, a państwo powinno na szczeblu centralnym regulować ich status zawodowy i gwarantować stabilizację w tym zawodzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.