PARTNER PORTALU
  • BGK

Apel w sprawie podręczników

  • PAP    15 kwietnia 2013 - 13:32
Apel w sprawie podręczników

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas odnosząc się do nieprawidłowości związanych z wyborem podręczników w szkołach woj. śląskiego zaapelowała podczas swojej wizyty w Katowicach, by sprawie przyjrzały się samorządy terytorialne.
Sprawa dotyczy kontroli, które zostały podjęte w związku z napływającymi do Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach informacjami na temat nieprawidłowości przy wyborze podręczników.

Chodzi o podpisywanie przez dyrektorów szkół umów z wydawnictwami, w których zobowiązują się w określonym czasie używać podręczników jednego wydawnictwa, w zamian np. za sprzęt komputerowy czy tablice interaktywne przekazane im za symboliczną złotówkę.

„Ustawa o systemie oświaty zabrania takich praktyk () jedynym sposobem wyboru podręcznika jest wybór podręcznika przez nauczyciela i oczywiście bez żadnych gratyfikacji finansowych" - powiedziała dziennikarzom szefowa resortu oświaty Krystyna Szumilas.

Dodała, że także w innych województwach prowadzone są kontrole w tej sprawie przez kuratoria oświaty: „kuratorzy na bieżąco patrzą na to, co się w szkołach dzieje". Zaapelowała także, by sprawie przyjrzały się samorządy terytorialne.

„Kontrole kuratorów oświaty są prowadzone we wszystkich województwach i w te kontrole powinien bardzo mocno włączyć się samorząd terytorialny, ponieważ on odpowiada za finanse szkół". „Wszelkie nieprawidłowości są zgłaszane do organu prowadzącego, który powinien zgodnie z ustawą o finansach publicznych wszcząć postępowanie, są też kierowane do prokuratury" - mówiła w Katowicach.

Niektóre materiały są kierowane do prokuratury. Nie podała jednak szczegółów.

w poniedziałek rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Wietrzyk poinformowała, że w 29 szkołach woj. śląskiego potwierdzono łamanie ustawy o systemie oświaty, czyli ograniczenie praw nauczyciela do wyboru podręcznika. Szkoły te otrzymały zalecenia, by rozwiązać umowy z wydawnictwami (dotyczy m.in. umów podpisywanych na trzy lata). W ramach kontroli doraźnej skontrolowano dotąd 90 szkół. Kontrolę zlecił śląski kurator oświaty.

Wietrzyk poinformowała, także kuratorium otrzymywało także anonimowe informacje o ewentualnych nieprawidłowościach w kilku innych szkołach. Obecnie odbywają się w nich kontrole.

Kwestię wyboru podręczników regulują m.in. zapisy ustawy o systemie oświaty. Wynika z nich, że nauczyciel „ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego"; ponadto dyrektor szkoły do dnia 15 czerwca podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.