Apel w sprawie podręczników

Minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas odnosząc się do nieprawidłowości związanych z wyborem podręczników w szkołach woj. śląskiego zaapelowała podczas swojej wizyty w Katowicach, by sprawie przyjrzały się samorządy terytorialne.
Apel w sprawie podręczników

Sprawa dotyczy kontroli, które zostały podjęte w związku z napływającymi do Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach informacjami na temat nieprawidłowości przy wyborze podręczników.

Chodzi o podpisywanie przez dyrektorów szkół umów z wydawnictwami, w których zobowiązują się w określonym czasie używać podręczników jednego wydawnictwa, w zamian np. za sprzęt komputerowy czy tablice interaktywne przekazane im za symboliczną złotówkę.

„Ustawa o systemie oświaty zabrania takich praktyk () jedynym sposobem wyboru podręcznika jest wybór podręcznika przez nauczyciela i oczywiście bez żadnych gratyfikacji finansowych" - powiedziała dziennikarzom szefowa resortu oświaty Krystyna Szumilas.

Dodała, że także w innych województwach prowadzone są kontrole w tej sprawie przez kuratoria oświaty: „kuratorzy na bieżąco patrzą na to, co się w szkołach dzieje". Zaapelowała także, by sprawie przyjrzały się samorządy terytorialne.

„Kontrole kuratorów oświaty są prowadzone we wszystkich województwach i w te kontrole powinien bardzo mocno włączyć się samorząd terytorialny, ponieważ on odpowiada za finanse szkół". „Wszelkie nieprawidłowości są zgłaszane do organu prowadzącego, który powinien zgodnie z ustawą o finansach publicznych wszcząć postępowanie, są też kierowane do prokuratury" - mówiła w Katowicach.

Niektóre materiały są kierowane do prokuratury. Nie podała jednak szczegółów.

w poniedziałek rzeczniczka Śląskiego Kuratorium Oświaty Anna Wietrzyk poinformowała, że w 29 szkołach woj. śląskiego potwierdzono łamanie ustawy o systemie oświaty, czyli ograniczenie praw nauczyciela do wyboru podręcznika. Szkoły te otrzymały zalecenia, by rozwiązać umowy z wydawnictwami (dotyczy m.in. umów podpisywanych na trzy lata). W ramach kontroli doraźnej skontrolowano dotąd 90 szkół. Kontrolę zlecił śląski kurator oświaty.

Wietrzyk poinformowała, także kuratorium otrzymywało także anonimowe informacje o ewentualnych nieprawidłowościach w kilku innych szkołach. Obecnie odbywają się w nich kontrole.

Kwestię wyboru podręczników regulują m.in. zapisy ustawy o systemie oświaty. Wynika z nich, że nauczyciel „ma prawo wyboru podręcznika spośród podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego"; ponadto dyrektor szkoły do dnia 15 czerwca podaje do publicznej wiadomości zestaw podręczników, które będą obowiązywać od nowego roku szkolnego.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE